Във всички мирни преговори за прекратяване на войната в Украйна трябва да участва Киев. Това заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте след новината за телефонния разговор между Доналд Тръмп и Владимир Путин, след който Тръмп коментира, че преговорите за мир трябва да започнат веднага.

Всяко окончателно споразумение за прекратяване на войната трябва да бъде „трайно“, заяви още Рюте.

Разбира се, това е от решаващо значение - (когато) говорим за Украйна, Украйна да бъде тясно ангажирана във всичко, което се случва около Украйна“, каза той пред журналисти преди срещата на министрите на отбраната на алианса в Брюксел.

Реакция на изказванията на американския лидер дойде и от редица европейски държави. Френският министър на отбраната Себастиан Лекорну предупреди, че НАТО е изправен пред равносметка, тъй като САЩ и Русия започват преговори за прекратяване на войната в Украйна.

„Това е решаващ момент на истината“, каза Лекорну. „Хората го наричат най-важния, най-силния военен съюз в историята. Това е исторически вярно - но въпросът е дали ще бъде вярно и след 10 или 15 години.“

Неговият германски колега Борис Писториус заяви, че е „жалко“, че администрацията на Тръмп е направила „отстъпки“ на Русия, преди още да са започнали мирните преговори за Украйна, визирайки коментара на Пийт Хегсет, че членство на Киев в Пакта е нереалистично.

Според мен щеше да е по-добре да се говори за евентуално членство на Украйна в НАТО или за евентуални териториални загуби на масата за преговори“, заяви Писториус преди срещата на НАТО.

Русия ще продължи да бъде заплаха за сигурността на Европа, дори ако бъде постигнато споразумение за мир в Украйна, добави Писториус.

„Ето защо трябва да инвестираме по-бързо и повече в нашите способности за отбрана и сигурност. Мирът, това за съжаление е опитът през вековете, може да бъде осигурен само от позицията на силата“, каза той.

Външните министри на Франция, Германия и Испания настояха, че мирно споразумение в Украйна не може да бъде постигнато без участието на Киев и неговите европейски партньори.

Не можем да водим преговори, без да включим Украйна. Мирът в Европа е заложен на карта, затова ние, европейците, трябва да бъдем привлечени“, заяви първият дипломат на Берлин Аналена Бербок в интервю за радио Deutschlandfunk.

Министърът на отбраната на Обединеното кралство Джон Хийли повтори коментарите на Бербок, настоявайки, че Украйна и Европа трябва да участват в преговорите с Русия, за да се сложи край на конфликта.

Шведският министър на отбраната Пал Йонсон заяви, че Украйна все пак може да стане член на НАТО в бъдеще, ако изпълни всички условия за присъединяване към военния съюз.

Не предвиждам членството в НАТО като такова да бъде изключено от дневния ред за Украйна“, заяви Йонсон преди да участва в срещата.

Белгийският министър на отбраната Тео Франкен от своя страна коментира, че това би било частична победа за руския президент Владимир Путин. Естонският му колега Хано Певкур подчерта, че Европейският съюз е наложил санкции срещу Русия, инвестирал е много в отбраната на Украйна и ще бъде помолен да плати сметката за възстановяването на опустошената от войната страна, което означава, че европейските страни не трябва да бъдат изключвани от мирните преговори.