НАТО не бива да се намесва във военния конфликт в Украйна, особено със сухопътни войски. Това заяви президентът Румен Радев в Атина, който присъства на 28-ата годишна кръгла маса на "The Economist". Той беше категоричен, че Алиансът не бива да допуска да бъде въвлечен в тази война. По думите на държавния глава директен сблъсък между НАТО и Русия може да прерасне в световна война с ядрени оръжия с опустошителни последици.
Румен Радев подчерта, че всеки ден от войната е заплаха и риск за световния мир. Той допълни, че въпросът е не дали, а кога Киев ще стане част от Пакта:
„Вярвам, че решенията на НАТО и на Съвета НАТО-Украйна са мост към бъдещето членство на Украйна в Алианса. Всички съюзници са ангажирани в подкрепата си за членството й в Съюза. Въпросът е не дали, а кога. Отговорът ще зависи от развитието на бойното поле, от възможността да се постигне мир, устойчив и справедлив. Трябва да бъдем ясни - НАТО не трябва да влиза в тази война, особено с войници на бойното поле"
Радев коментира и че войната е извадила наяве много заблуди и от двете страни:
„(Украинското ръководство, бел.ред.) Насърчавано от много съюзнически експерти и лидери, то подцени някои от основните принципи на оперативните действия, които изискват определени условия, като предимство в числеността на армията, оборудване и превъзходство във въздуха, преди да е започнала каквато и да било настъпателна операция"
Знаем резултата - дълго промотираното украинско контранастъплението доведе до огромни човешки жертви и материални загуби. В противовес Русия успя да вземе оперативната инициатива, допълни Радев.
Участниците във форума коментират предизвикателствата пред света, свързани с изострящите се геополитически конфликти, климатичните промени и глобалната икономика, както и възможностите за тяхното преодоляване. Международният форум събира държавни и правителствени ръководители от Гърция и региона, представители на институциите, бизнеса, международни организации и академичните среди.
Още по темата
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- Орбан: България винаги е била ключова страна за енергийната сигурност на Унгария
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?
- Президентът приема Виктор Орбан, фокус на разговорите ще е сигурността в региона