„Всички работи се изпълняват по план и съгласно предписанията на производителите така, че цялото оборудване е в състояние, годно за експлоатация и отговаря на всички стандарти.

От тук нататък е необходимо да се направи едно предпроектно проучване, което да ни даде отговор на всички наболели въпроси като: какво и как може да се построи, с какво оборудване, колко ще струва, може ли съществуващото оборудване да се интегрира в нова система и може ли да се оптимизира.

След като съберем тази информация ще бъдем готови да я представим в Парламента за вземане на оптимално решение“.

Това каза пред журналисти министърът на енергетиката Росен Христов при посещението си на площадката на АЕЦ „Белене“ този петък – 19-ти май.

Той допълни, че в обема на предпроектното проучване ще бъде включен пълен анализ на това, дали е възможна бъдеща зависимост от руските компании при изграждането и експлоатацията на ядрената централа. „Ще направим оценка на всички рискове, включително и геополитическите“.

Росен Христов припомни: „В момента в АЕЦ „Белене“ има оборудване за над 1 млрд. лева, което стои неизползваемо. Поддръжката му в такова перфектно състояние струва годишно милиони и мисля, че е крайно време България да вземе решение, как да продължи с този актив, който е значителен и като вложени средства, и е стратегически важен за страната".

 "Преговаряме с френската компания за такова пълно проучване, което да ни даде отговор, какво може да се построи на площадката с това оборудване и ако не с него, какво може да бъде направено като алтернатива.

Този анализ ще отнеме между 8 и 10 месеца, така че в началото на следващата година да имаме отговор на всички тези наболели въпроси, защото смятам, че е крайно време да направим някаква крачка напред - крачка към вземане на финално решение какво трябва да бъде направено с площадката и съществуващото оборудване", каза още министърът на енергетиката Росен Христов.

Чуйте в прикачения аудио файл думите на енергийния министър Росен Христов.