
Румъния планира да затвори въглищните си централи до 2032 г., заяви пред Дарик радио румънският евродепутат Мариан-Жан Маринеску. Спирането на производството на въглищна енергия той определи като сложен процес, защото нейният дял трябва да бъде заменен от други енергоизточници. Северната ни съседка планира да замени този дял в енергийния си микс с производство на слънчева енергия и водород, както и с атомна енергия, обясни евродепутатът.
Според Мариан Маринеску интересът към електроенергията ще продължава да расте, заради тенденцията всичко да се заменя с електричество. Той допълни, че се очаква скоро Европейската комисия да определи ролята на ядрената енергия и газа в борбата срещу промените в климата. Ядрената енергетика в Румъния ще се развива, посочи евродепутатът и допълни, че има план за разширяване на ядрените енергийни заводи, който много скоро ще започне да се прилага. Производството на ядрена енергия ще е само един от компонентите, с които ще бъде заменена въглищната енергия в Румъния, посочи Маринеску.
„Крайният срок за затваряне на въглищните централи е 2032 година. Много е сложно да спрем производството на въглищна енергия, защото тя трябва да бъде заменена. Можем да я заместим със слънчева енергия и производство на водород. Това е комплексен процес. Надявам се, че планът за разширяването на ядрените енергийни заводи ще започне да бъде прилаган много скоро. Има и проект за изграждането на атомна централа с модулен реактор заедно със САЩ”
Евродепутатът посочи и някои от планираните дейности в националния план на Румъния за възстановяване и устойчивост, които ще се реализират в рамките на „зеления преход”.
„Има дейности, насочени към управлението на водите, горите и устойчивия транспорт, а също така и дейности, свързани с реновирането на сградите”.
По думите на Мариан Маринеску Румъния трябва да предприеме действия точно в тези сфери, защото именно те генерират огромно количество вредни емисии.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук