До средата на 2023 г. ще бъде създадена цифрова самоличност и нов начин за идентифициране на румънските граждани чрез дигитално разпознаване, заяви румънският министър на научните изследвания, иновациите и цифровата трансформация Себастиан Бурдужа на 15-ата среща на работната група по информационни технологии на EUROSAI във вторник, съобщи специално за БТА агенция Аджерпрес.

Експерт пред Дарик: България да дава ток на Румъния, а в замяна да получим газ

"Има нужда от цифрова идентичност за всеки гражданин, за да се предлагат цифрови обществени услуги. Защото в противен случай държавата не може да гарантира, че аз наистина съм лицето, което иска определена услуга. Така че до средата на следващата година ще имаме цифрова идентичност и нов начин за идентифициране на гражданите чрез дигитално разпознаване", каза Бурдужа.

Румънски университет предлага курсове за инфлуенсъри

Той заяви, че технологията, която ще се използва, е най-съвременна и че има други държави, които са преживели всяка стъпка от процеса, но Румъния ще премине направо към технологията за разпознаване на лица.

Освен това до края на 2023 г. румънците ще могат да регистрират автомобилите си в електронен формат и така няма да им се налага да ходят до различни служби, което ще им спести време, каза министърът.

Дете стигна по море от Румъния до България с надуваем дюшек

Вторият голям проект е правителственият облак - мащабна инвестиция на стойност приблизително 600 млн. евро, която ще бъде осъществена в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Бурдужа заяви, че по-голямата част от централната администрация ще бъде прехвърлена в облака - "сигурно място за данните на гражданите".

Откриват музей на комунизма в Румъния

Една от характеристиките, включени в приетата законодателна рамка, която урежда облака, се състои в споменаването в закона на факта, че когато държавата има достъп до данни на гражданите, засегнатите граждани ще бъдат уведомявани в реално време. Те ще разберат кой, кога и по каква причина има достъп до техните данни, както и правното основание за този достъп.

Бурдужа добави, че законът за оперативната съвместимост променя парадигмата и казва на държавните органи, че "не те са собственици на данните, а гражданите" и те трябва да предават тези данни на други държавни органи.

Румънският здравен министър призова хората под 40 години да се подсигурят с йодни таблетки

Третият основен компонент е Националната коалиция за дигитални умения. Бурдужа заяви, че в Румъния 80% от домакинствата имат достъп до интернет, 13 милиона румънци използват интернет всеки ден, но 10 милиона нямат основни дигитални умения. Той обясни, че 10 млн. може да използват интернет за забавление или за други цели, но той не е "инструмент за производителност".

Румънски военни водолази унижощиха морска мина

Той също така заяви, че европейски средства на стойност 100 млн. евро ще бъдат използвани за създаването на национален център за изкуствен интелект, който ще събере румънски специалисти по изкуствен интелект (ИИ) от страната и чужбина за напреднали изследвания в областта на ИИ, чиито резултати ще бъдат прехвърлени към технологиите. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм