Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че намирането на решение за конфликта между България и Северна Македония е ключов момент за напредъка на РСМ към членство в Европейския съюз. В интервю за унгарското радио „Кошут“ Орбан отбеляза, че този спор е основна пречка за интеграцията на Северна Македония в ЕС.

„Северна Македония има конфликт с България, който блокира процеса на присъединяването им към Европейския съюз. Сметнахме, че задължително трябва да посетим страните, които са в най-трудно положение по отношение на присъединяването към ЕС, и да им помогнем в решаването на съществуващите конфликти“, каза той.

На 26 септември унгарският премиер пристигна на двудневно посещение в Охрид, водейки делегация от 10 министри, съобщи Hungary Today.

Орбан призова за намиране на решение на спора между България и Северна МакедонияСнимка: Унгарският премиер Виктор Орбан пристига в Охрид за двудневно посещение в Северна Македония

Посещението имаше за цел да се обсъди не само политическото, но и икономическото сътрудничество между двете страни.

Във встъпителната си реч, Орбан заяви, че не е честно Украйна и Молдова да бъдат поставяни на преден план, докато Северна Македония остава на заден план в процеса на присъединяване към ЕС. Той определи това като историческа грешка на Европейския съюз, която може да доведе до дългосрочни негативни последици за региона.

„Икономическите връзки между Унгария и Северна Македония са от голямо значение. За да транспортираме стоките си от гръцките пристанища, преминаваме през територията на Северна Македония“, посочи Орбан, подчертавайки важността на стабилността в региона.

Според него трябва да се намери решение, което да устройва и двете страни.

Дарик

По време на съвместната пресконференция министър-председателят на Северна Македония, Християн Мицкоски, в отговор на изказванията на Орбан, заяви: „Не трябва да губим надежда и да се разочароваме. Добре е, че имаме приятели в ЕС и те искат да разпространят гласа ни в Европейския съюз. Виктор Орбан е един от тях. Поради това решение само две страни бяха доволни, а именно политиците на източната ни съседка и опозицията у дома“

В допълнение, унгарският премиер отбеляза чувствителността на международните отношения, свързани с името на страната, като припомни, че тя е била преименувана на Република Северна Македония след дългогодишен спор с Гърция.

„Трябва да бъда много внимателен и да формулирам името на държавата точно по този начин, за да не възникне определен международен проблем“, заключи Орбан.