Тенденция за затваряне на канторите на частни съдебни изпълнители (ЧСИ) заради финансови затруднения, намалял с 30% персонал в канторите, понижен материален интерес по новообразуваните дела, драстичен спад на събраните суми с 25%. За “тревожната” тенденция, която се наблюдава в системата на частното съдебно изпълнение през последните пет години, съобщиха от Камарата на ЧСИ.

Дарик

В същото време анализът показва, че е огромно повишаването на разходите и съчетано с драстичното намаляване на приходите застрашава съществуването на системата. От Камарата на ЧСИ подчертават, че официалната инфлация за периода 2006 г.-2023 г. е 100%. В същото време годишните разходи за труд за периода 2008 г. - 2022 г. са се повишили общо с 313 % (431,48 % при сходните административни и спомагателни дейности), а реалните разходи на канторите на ЧСИ са много по-големи от нормативно признатите 25%. 

От камарата сигнализират, че сумите за събиране определят размера на събраните суми, които пък от своя страна обуславят приходите на канторите, а постъпващите на входа на системата при ЧСИ вземания не могат да подсигурят нужните приходи за издръжката на канторите и на ЧСИ следва да се дадат допълнителни дейности, за да се осигури необходимото дофинансиране.

Писмо без отговор

Докладът е представен на бившия министър на правосъдието Атанас Славов и на настоящия Мария Павлова, с настояване за спешно предприемане на действия и сформиране на работна група. Отговор обаче не е последвал, съответно и решение. 

“Алармираме за тежкото състояние на професията, така че тя да може да продължи да функционира. За съжаление през този период нищо не се случи. Политическата криза веротно помага да не се взимат никакви решения. Съдебните изпълнители изпълняват държавна функция, без държавата да коригира политиката си, ЧСИ не могат да направят нищо”, обясни председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев.

Снимка: На среща представители на Гръцката федерация на съдебните изпълнители и Българската камара на частните съдебни изпълнители обмениха опит / Дарик

ЧСИ се оплакаха от финансови затруднения и липса на държавна подкрепа

По думите му това отношение засилва напрежението в системата, както и призивите за предприемане на крайни действия от страна на ЧСИ като затваряне на канторите.

Нашите най-квалифицирани служители непрекъснато ни напускат, което се отразява на качеството на дейността, намалява нашата ефективност”, посочи Георги Дичев.

По думите му България категорично върви към модела отпреди 20 години, когато имаше само държавното съдебно изпълнение. 

“Без съдебно изпълнение и най-прекрасната съдебна система е едно пожелание. И най-доброто съдебно решение, ако не се изпълни, няма никаква стойност”, посочи председателят на Камарата на ЧСИ.

 Гръцкият опит

На среща представители на Гръцката федерация на съдебните изпълнители и Българската камара на частните съдебни изпълнители обмениха опит. Председателят на Гръцката камара Николаос Янис разказа за стремежа на колегите си в южната ни съседка да електронизират съдебното изпълнение, а българите се интересуваха от заработилата наскоро в Гърция процедура по установяване на факти.

ЧСИ се оплакаха от финансови затруднения и липса на държавна подкрепа

Става дума за процедура в близо 40 държави по света, която предотвратява или поне значително облекчава споровете по факти. Такива например възникват при теч в апартамента, некачествен ремонт, шумни съседи или заведение, доставка на некачествени стоки – тези обичайни ситуации често затъват в спорове „каква е истината“ – дали са надвишени нормите за шума, дали стоката е с договореното качество, дали кухнята е била наводнена.