Изглеждат неизбежни изборите през октомври. Ако не се сформира правителство, ще ни чакат и следващи избори. Това е може би някакво дъно на кризата - тогава, когато изборите не решават проблемите. Това каза в предаването "Стълбището" по Дарик радио бившият министър на вътрешните работи от кабинета "Борисов 2" Румяна Бъчварова. Тя видя грешки в поведението да доскоршните политически партньори - ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), които управляваха до пролетта на тази госина. Съветът на бившия ни посланик в Израел към формацията на Кирил Петков е да бъде по-отворена и да се позовава на опит.

"Трябва да съчетаят младежкия ентусиазъм, който имат "ПП-ДБ", а пък ДСБ - по-традиционната десница, да се отърсят от това усещане, че те са уникални и няма никой друг, да се отворят малко повече и да се позовават на опит и експертиза в политически план, за да не правят грешки."

Бъчварова отчете грешки и в подхода на ГЕРБ - партията, чрез която тя бе министър на вътрешните работи в периода между 2014 и 2017г.

"ГЕРБ не бива да се отнася с това пренебрежение към потенциалните си партньори. Съжалявам, цялото ми уважение към бившите ми колеги, с които съм работила и сме живели толкова години заедно, но това, което виждам като поведение е едно озлобление и надменност към хора, които след тях са влезли в политиката, което е неоснователно. Не можеш да обвиняваш третата политическа сила, че кабинетът на първата не е гласуван. Когато партиите знаят какви са техните граници, тогава ще им е по-лесно да общуват равностойно и да има резултат."

Според Бъчварова събитията в ДПС тепърва ще дават своето отражение. Тя е убедена, че дори и да се издаде някакво екзекутивно решение в настоящия момент, то няма да спре процесите в Движението за права и свободи вбъдеще.

"ДПС към момента е де факто партия на един етнос, но върху това паразитират много други хора, които я използват за собствена легитимация, например обяснението, че ДПС се опитва да бъде общонацинална либерална партия, което няма нищо общо с нейния електорат. Аз съм положитлено впечатлена от енергията, която има сред привържениците на ДПС, и то не от тези, които ходят да се оплакват или оклеветяват, а от многото хора, които са загрижени за партията и за това, че тя изменя на своите ценности."

Румяна Бъчварова счита за нужно да се въведат законови регулации по два въпроса - преминаването на политици от една формация в друга, както и за така наречения изборен туризъм.

"Тенденцията политици да напускат партии и веднага да създават нови такива не е правилна, тъй като така се губи доверие", каза Бъчварова и добави, че когато си регистриран в една партия, трябва да се определи срок от време, в който ако я напуснеш, да не можеш да създадеш друго движение. 

За "изборния туризъм" Бъчварова обясни, че не може да се спира, защото това нарушава правата на хората, но и трябва да бъде следено стриктно дали се извършва с користна цел.

"Ако хората искат да гласуват и имат това право, държавата е длъжна да им осигури условията за осъществяването на това право. Тук е работата на специалистите от сферата на сигурността - да преценят къде има криминален, корупционен и политически риск от това поведение. На времето всички говореха за автобусите, които идват от Турция да гласуват, но в края на краищата това са хора, които имат това право."

По думите на Бъчварова европейските избори останаха встрани от вниманието, защото са се провели едновременно с националните. Според нея има нужда да се промени нагласата ни към участието ни в европейската общност.

"Ние все още гледаме на Европйеския съюз като на нещо, от което трябва да се отбраняваме и да защитаваме България. Дори и нашите депутати отиват и казват, че отиват да защитават българския интерес в Брюксел, което е нелепо според мен. Европейските политики и това българските политиците според мен не са го разбрали добре, дават общия контекст на средата, в която ще живеем, каза още тя.

Чуйте и вижте целия разговор в прикачените файлове.