Днес съседна РС Македония и Албания ще започнат официално преговори за членство в Европейския съюз, предаде БГНЕС.
В Брюксел ще се проведе първата междуправителствана конференция между двете държави и ЕС, която се счита за начало на официалните преговори. На срещата ще присъстват премиерите на двете страни - Димитър Ковачевски и Еди Рама.
Маричич: Взехме историческо решение, вървим достойно към членството в ЕС
Късно снощи 27-те държави - членки на Европейския съюз се съгласиха да започнат преговори за присъединяване с Албания и Северна Македония.
Провеждането на първата междуправителствана конференция стана възможно благодарение на постигнатото споразумение между властите в София и Скопие.
В неделя, 17-ти юли, министрите на външните работи на България, Теодора Генчовска и на Северна Македония, Буяр Османи подписаха протокола от Второто заседание на Съвместната Междуправителствена комисия, която е създадена на основа на член 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Северна Македония, и предвижда, ежегодно да се правят отчети за свършеното по изпълнението му, както и да се набелязват приоритети за всяка следваща година. Самият договор, така и протоколите по чл. 12 (настоящият, както и този от 2019 г.) залегнаха по настояване на България, и в самата Преговорна рамка, като основни критерии за напредъка на Северна Македония.
МС: Започва нова страница в отношенията със Северна Македония
Докладите за самия напредък, както и за изпълнението на Договора за приятелство и добросъседство и производните му протоколи ще се прави от Европейската комисия, но Европейският съвет ще ги одобрява, само със съгласието на българската страна.
Основно място в одобрения тазгодишен протокол заема отчета по свършеното в различните области и сфери на сътрудничеството. Ключови обаче са елементите, които касаят така наречените "спорни теми", в това число и тези, касаещи основния елемент от Договора – общата история.
Българското министерство на външните работи снощи съобщи, че "всякакво позоваване на официалния език на Република Северна Македония в официални/неофициални документи/позиции/изявления и други на ЕС и неговите институции, органи, служби и агенции трябва да бъде разбирано стриктно в съответствие с Конституцията на тази държава и по никакъв начин не трябва да се интерпретира като признаване от страна на Република България на „македонски език“.
Османи: Защитихме всички наши позиции
В българската декларация се казва, че "българският книжовен език има шест регионални писмени норми (кодификации)". Три от тях се основават на диалекти, а три на книжовния български език. Създаването на „македонски език“ през 1944-1945 г. в бивша Югославия беше акт на вторична кодификация (ре-кодификация), основаващ се на българския книжовен език, допълнително „обогатен“ с местни форми, като по този начин се симулира „естествен“ процес, базиран на диалектна форма.
България продължава да се придържа към езиковата клауза, залегнала в Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, подписан в Скопие на 1 август 2017 г. между Република България и Република Македония, за целите на двустранни договори/споразумения/меморандуми и други между двете държави".
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм