Представители на партиите в управляващото мнозинство ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ стартираха преговори за предстоящата ротация в кабинета.
Дотук се стигна след като на 6 март Народното събрание гласува оставката на кабинета "Денков".
В преговорите, които се провеждат при закрити врати, участват премиерът в оставка Николай Денков, съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев и Атанас Атанасов, и Христо Иванов от "Демократична България". В преговорния екип на ГЕРБ-СДС участват вицепремиерът в оставка Мария Габриел, както и депутатите Рая Назарян, Деница Сачева и Теменужка Петкова.
"Казахме всичко, което сме имали да кажем", заяви преди преговорите Николай Денков пред журналистите.
"Ще постигнем съгласие", беше категоричен Атанас Атанасов.
Припомняме, че политическите нагласи в последните дни за това кой ще бъде основният приоритет на масата на преговорите, бяха разнопосочни.
В петък лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов беше категоричен, че на първо място в преговорите трябва да бъде съставът на кабинета. Той обясни,че за първи път е разбрал, че "министрите и управлението на страната са второстепенни и ние сме държава на регулаторите". И предложи оферта на ПП-ДБ ГЕРБ да вземат всички министри, без външно министерство, а ПП-ДБ да предложат регулаторите, в които “да влизат само с техни хора". Борисов подчерта, че Мария Габриел сама ще взима решения за министрите в кабинета, но даде и своето мнение относно някои министерски кресла.
"Ако продължават да правят поголовни смени, дори когато са в оставка, да сключват договори за близо половин милиард лева, да сменят ръководството на АПИ, когато са в оставка, да си слагат свои заместници, аз мисля, че Асен Василев не може да остане финансов министър. Ако Мария Габриел може да работи с него, да работи", каза Борисов в петък.
От своя страна Кирил Петков и Атанас Атанасов призоваха лидера на ГЕРБ за по-спокоен тон и изразиха готовност да чуят предложенията на ГЕРБ за министри, регулатори и политики, но без епитети от страна на Борисов.
По време на Третата национална конференция на "Да, България" Петков пък заяви, че на този етап управление без ГЕРБ е просто една нереалистична мечта. Той коментира, че трябва да се вземат предвид останалите електорални общности в страната, които няма да изчезнат, но могат да бъдат убедени в ползите от промените. Съпредседателят на "Продължаваме промяната" отново подчерта, че двете основни задачи при преговорите за кабинета са реформите в службите и регулаторите.
"В навечерието на тези преговори отиваме към другите две власти, които са сравнително постоянни във времето и не са свързани с демокрация. Едната е службите - 30 години едни хора са минали през всичките тези промени и са на позиция. Те са там и не смятат да си тръгнат. Другата част е регулаторите. Ние имаме задачата тези перманентни властови системи за пръв път да почнем да ги демократизираме. И не ние да ги превземем, а да ги направим институции", коментира Кирил Петков часове преид началото на преговорите.