Симфониета Враца има концерт на 25 април под диригентската палка на врачанина, който живее и твори във Виена – Росен Гергов.

Росен за пореден път се връща в родния си града, за да дирижира врачанския оркестър.

Ето малко повече биографични данни за маестрото: Роден е на 13 януари 1981 г. в Враца. 

Завършва Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София в класа по пиано на Милка Митева (директор на училището от 1992 до 2017 г.).

Учи кларинет при Борислав Йоцов и дирижиране при Михаил Ангелов.

Завършва Университета за музика и изобразително изкуство във Виена.

Във втората половина на 2010-те за известен период от време е главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР], оттогава е гост диригент.

Прави дебюта си в Националния театър в Манхайм през 2016 г.

Росен Гергов: Винаги е привилегия да съм на родна сцена

Росен Гергов е лауреат на първия международен диригентски конкурс на Евгений Светланов през 2007 г.[3] и година по-късно записът му на музика на Дейвид Чески със Симфоничния оркестър на Норландска Опера (Norrlandsoperan) е номиниран за Грами.[

Има три деца. Кай Гергов (роден на 14 март 2010 г) свири на цигулка. Рей Гергов (роден на 25 май 2012 г.) свири на виолончело.

Най-малкият Лео Гергов учи пиано в Университета по музика и изобразително изкуство във Виена.

Разговаряме с диригента след първата му репетиция и той с вълнение разказва не за себе си, а за феноменалния му колега - виолончелист, когото очакваме, за да свири творба на Дворжак – Павел Гомзяков. Приятелство от близо 10 години свързва творческата съдба на Р.Гергов и изключителния виолончелист , роден в Русия, но в момента живеещ в Лсабон, Португалия.

Чуйте в прикачения звуков файл:

От интервюто с Гергов ще научите още, че врачанската сцена е винаги привилегия за диригента и той при всяка възможност се връща тук да дирижира Симфониета Враца. Този път Гергов и тримата му сина имаха концерт с Варненска опера преди Великденските празници. Текат преговори и за ново гостуваневъв Враца, този път с малките музиканти през 2026 г.

Във Враца днес Росен е със сина си Рей, виолончелист, за да му покаже виртуозния Павел Гомзяков. "Неговата музика е поезия, всеки звук е изваян", коментира майсторството на Гомзяков диригента.

Челото на което свири Павел,  е от времето на Бах, от края на 17 век, по-късно е принадлежало е на известния  виолончелист Ронберг, а той от своя страна е приятел на Бетховен.

Всъщност на челото, което ще чуят на концерта врачани, са свирени за първи път произведения на Бетховен, наприм. Голямата фуга на Бетовен е имала премиера на същото това виолончело, на което днес свири Гомзяков.

" Не зная кога тук ще имаме такова чело, на което са свирени произведения на немския класик Бетховен", коментира още диригент Гергов.

Концертът на 25 април от 19.00ч. е под надслов „РАЗЛИЧНАТА 1895“, вдъхновен от годината на създаване на двете включени в програмата произведения:

Антонин Дворжак – Концерт за виолончело и оркестър и Рихард Щраус – Симфонична поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“, оп. 28 (премиера за гр. Враца)

В една и съща година, на различни континенти, двама композитри на различна възраст създават две много различни по жанр и идея творби. 

Билетите за концерта във Враца на 25 април от 19.00ч. са в продажба в Билетен център "Гъбката". За информация и резервации  т. 0888504644, 0895702624.