Рискът от рецесия в световната икономика и нова финансова криза, която да завладее света изглеждат, като че ли неизбежни. Такива са прогнозите на водещи икономисти от международни финансови издания. Такива са прогнозите и на експертите в страната. Как обаче най-бедната страна в Европейския съюз - България, ще се справи с една нова финансова криза? Каква е линията на бедността и въобще дали сме си взели ние поуки от финансова криза, която се случи преди време и ни завладя? Как ще се отрази това на бизнеса и на нас хората, като общество и като граждани?
По тази тема разговаря Нина Александрова със заместик-председателя на Българска стопанска камара Димитър Бранков и с Любомир Дацов, икономист, бивш зам.-министър, в предаване на Дарик .
Вероятността да се случи нова криза е голяма, казват специалистите. Тове е въпрос и на полически фактори, но и на много други обстоятелства, като Брекзит, например също има значение.
Ясно е, обаче, че имаме финасова опора върху ниските лихвени проценти. След като най-авторитетните международни финансови институции дават такива сигнали, очевидно те трябва да се приемат сериозно, става ясно от разговора.
За да имаме рецесия трябва да имаме две последователн тримесечия, класическото определение е това, спад на БВП на годишна основа. Така, че много от нещата са преувеличени, посочват двамата специалисти.
„Вижда се, че все повече и повече големи групи хора остават неадекватни за промяната в структурата на икономиката. Образованието не отговаря на търсенето. Резултатите не са чак толкова обнадеждаващи.” – коментира още Дацов в ефира на Дарик радио.