През август експертите на РИОСВ – Пловдив направиха 123 проверки на 100 обекта, като 66 от тях са извънредни. В рамките на проведения контрол са дадени 16 предписания за отстраняване на констатирани нарушения. След констатирани административни нарушения на екологичното законодателство екоинспекторите съставиха 20 акта и са издали 6 наказателни постановления.

За установени нарушения на Закона за чистотата на атмосферния въздух актове са получили четири предприятия – търговско-сервизен комплекс в с. Радиново, предприятие за детски храни в Асеновград, полиграфична база в Пловдив и кариера в землището на с. Мулдава.

Съставени са три акта за нарушения на изискванията на Закона за водите. Това са предприятия в с. Каравелово и градовете Сопот и Съединение, след като чрез извършен мониторинг е  установено, че отпадъчните им води от производствената дейност превишават установените в издадените им разрешителните за заустване норми. 

11 акта са получили за различни нарушения на Закона за управление на отпадъците физически лица, фирми и кметове на общини. Нарушенията са нерегламентирано съхранение на отпадъци, извършване на дейности с отпадъци без необходимите документи, неводене на изискуемите публични регистри, допускане на замърсяване с отпадъци.

Разнообразни са получените в екоинспекцията сигнали през август. 

Особени усилия институцията насочи към информиране на засегнатите граждани относно състоянието на атмосферния въздух след възникналите две аварийни ситуации в началото на месеца – пожара, при който изгоря производствената площадка на дружество „Анес-96“ ООД в землището на с. Царацово и пожара на територията на Регионалното депо за неопасни отпадъци в землището на с. Цалапица. В дните с риск от по-високи концентрации на замърсители данни от провеждания мониторинг бяха публикувани на всеки час на сайта на екоинспекцията, като за това бяха информирани и медиите, а чрез тях актуална информация достигаше до всеки заинтересован.

РИОСВ – Пловдив извърши и проверка на защитена зона „Река Марица“ след постъпили сигнали за изсичане на растителност на остров „Адата“ и възникнало обществено притеснение в социалните мрежи. При осъществения контрол не беше установено изсичане на дървета и храсти на острова, за което сигналоподателите и гражданите бяха информирани своевременно.

Благодарение на активни хора за лечение в Спасителния център за диви животни в Стара Загора бяха изпратени 9 защитени животни (щъркели, соколи, таралеж и чучулига), където специалисти ветеринари полагат най-добрите грижи за възстановяването им. 

През месеца се проведе и поредната акция по почистване на нерегламентирано изхвърлени отпадъци като част от кампания „Отпадъците са ресурс“. Доброволци – младежи от спортен клуб „Тритон екстрийм“, членове на неправителствената организация „Воден клуб „Пловдив“, представители на община Куклен, община Асеновград и експерти на РИОСВ – Пловдив заедно запретнаха ръкави и почистиха Централното дере на гр. Куклен и участък от река Лясковска (р. Луковица) при вливането й в река Чая. Екипите положиха значителен труд и усилия, за да може двете места да придобият по-естетичен вид.