На 9 и 10 април нова постановка на ДКТ Враца  ще зарадва феновете на театъра – „Дванайсет разгневени мъже“.

Режисурата е на Петринел Гочев, който с удоволствие разказва за двумесечния процес на работа на спектакъла. Според него, да имаш в театралния афиш и в репертоара на театъра такава пиеса, е преимущество, тя е изключително ценна за театъра и доказва професионализма на състава, който я подготвя.

"Дванайсет разгневени мъже" е съдебна драма, която проследява сблъсъка на предразсъдъци, морал и истина в една заседателна зала.

 Единственият глас на съмнение сред 12 съдебни заседатели се превръща в искра, която разпалва разгорещен дебат за вината и невинността, поставяйки на изпитание справедливостта и човешката съвест. 

Гочев разказа за факта, че идея  да се постави във Врачанския театър тази пиеса е имало преди 5-7 години, но така и не се е осъществила. Интересен факт е, че при повторното раздаване на ролите на актьорите от него, голяма част са съвпаднали с първоначалното разпределение. Творческият процес е донесъл голямо вълнение и удовлетворение и за него, и за актьорите.

Проблемът за справедливостта и правосъдието, тяхното противопоставяне и сблъсък, е основният в пиесата, поставена в далечната 1957 г. Дали те са идентични , има ли някакви съществени разлики, има ли някаква уловка в тази структура“, коментира  режисьорът, като казва, че иска идеята да достигне до зрителите чрез актьорската игра.

„Дванадесет разгневени мъже“ (на английски: 12 Angry Men) е филмова драма от 1957 г. режисирана от Сидни Лъмет с участието на Хенри Фонда в главната роля. Сценаристът Реджиналд Роуз  написва сценария по своя телевизионна пиеса.

Филмът е черно-бял и разказва историята на жури от 12 съдебни заседатели, които дебатират за виновността на обвинен в убийство младеж.

 Цялото действие с изключение на 2 – 3 кратки сцени се развива в стаята на заседателите. С изключение на двама от заседателите, които си казват имената в края на филма, не са използвани никакви други имена. Обвиняемият е наричан „момчето“, а двамата свидетели съответно: „старецът“ и „жената през улицата“.

През 2007 година, Дванадесет разгневени мъже е избран като национално културно богатство за САЩ.[5] Списание Empire поставя филма сред първите 100 в класацията си „500 най-велики филма за всички времена“.

Но да се върнем към репетициите в театъра на Враца, за които Гочев разказва, че още в началото на процеса  е поставил условие до самия край на работата( да не се  спира разговорът по т. нар. „действен анализ“

„Опитът е да се осъзнае точно какво се случва вътре. така продължаваме вече два месеца да влизаме в репетиции, в които всеки ден има някаква изненада – като питане, като опит да се разреши някаква трудност“, каза Петринел Гочев.

Естествено,  много спорове са се водели  около правния казус. „Аз им казах да оставим на публиката да намери свое решение, а ние да работим върху битките между различните персонажи, които защитават различни обществени нагласи спрямо справедливостта, спрямо правосъдието“, допълни  режисьорът.

За един режисьор е много важно  репетиционният процес по пиесата  да го удовлетворява, да носи смислено преживяване, а атмосферата  във врачанската трупа „ е наистина творческа и впечатляваща.

Гочев казва, че в постановката има щастието и удоволствието да работи с три поколения, което е и удоволствие, и притеснение, защото е сериозно предизвикателство. Но се получи много хубав баланс, в който качествата или липсата на опит не противоборстват, а някак си се преливат едно в друго“, сподели режисьорът.

Чуйте в прикачените звукови файлове:

Естествен колорит и младост допринасят двете млади актриси  - Симона Ставрева и Владинела Кацарска, чиято първа среща е била на сцената на „Гласът на България“. Те изпълняват акапелно песни, няма друго музикално оформление, на моменти  техният коментар към събитията  носи разведряване на атмосферата в спектакъла  „Това създава една динамика, за да не натежи този казус“, пояснява режисьорът.

Пиесата е била създадена като радиопиеса, припомня Гочев. Реджиналд Роуз я е написал първо като радиопиеса, след това през 1957 се снима първият филм по нея, през 1989 г. отново е сниман филм, този път с участието на Джак Лемън, след това руският режисьор Никита Михалков също прави филм.

 „Тази пиеса непрекъснато предизвиква някого да се срещне с нея. Една от най-успешните нейни постановки в National Theatre е на Харолд Пинтър, който ние в България познаваме като драматург, но той също е режисьор, сценарист на телевизионни предавания, актьор. И негово е наистина едно от най-добрите сценични решения“, припомни Гочев.

У нас Ивайло Христов  прави  „12 разгневени мъже“ с неговия клас  в НАТФИЗ през март 2024 г.

Преди да се разделим Гочев казва „Една пиеса е едно уравнение, което може да бъде решено по най-различни начини, което всъщност го прави вълнуващо преживяване.“

Ето останалата част от състава, които работят по  спектакъла:

Сценография и костюми: Надя Василева-Ковачовска и Цветослава Валентинова
Музикално оформление: Симона Статева


Участват актьорите: Борислав Борисов, Калин Костадинов, Делчо Чолаков, , Борислав Сарафанов, Теодор Софрониев, Огнян Симеонов, Дейвид Тумбарков, Петър Горанов, Стефан Саръиванов, Калоян Говедарски, Петко Каменов, Христо Тенчев, Владинелла Кацарска и Симона Статева

Премиерните представления са на 9 и 10 април от 19 ч. на Камерна сцена.