![Ректорът на МУ-Плевен проф. д-р Добромир Димитров: Искрено вярвам, че осъществяването на 40-годишната мечта Плевен и Северна България да имат своя Факултет по ветеринарна медицина е все по-близо](/media/727/rektor-50-g-mu~3.l.webp)
През новата 2025 година МУ-Плевен ще продължи да се развива динамично като водеща образователна институция в Плевен и региона на Северозападна и Централна България.
С ректора на Медицински университет – Плевен проф. д-р Добромир Димитров разговаряме за отминалата юбилейна 2024 г., както и за бъдещето на университета и неговото академично ръководство от тук нататък.
Проф. Димитров, 2024-та година беше различна и специална за висшето училище, което отбеляза половин вековен юбилей.
“Изминалата 2024-та година беше изпълнена едновременно с много предизвикателства и положителни емоции. С текущите препятствия се справихме лесно, за да можем да изпитаме вълнението по време на тържествените събития, посветени на 50-годишния юбилей на Медицински университет – Плевен. Затова определям Юбилейната 2024-та година като много успешна, заради неповторимите тържества и научни форуми, от една страна, както и заради постиженията, които ни откроиха на картата на европейското и световно медицинско образование.
Ще посоча някои забележителни успехи на нашата Алма Матер през изминалата 2024 година. На първо място – това е получаването на акредитация от Американския колеж по хирургия за обученията в Телекомуникационния ендоскопски център на МУ-Плевен. Второто голямо постижение е получената положителна акредитация от Националната агенция по оценяване и акредитация за разкриване на пето структурно звено в МУ-Плевен – Факултет по ветеринарна медицина. Третото наистина изключително събитие е това, че за първи път в историята на висшето училище наш хабилитиран преподавател получава Националната награда за учен на годината „Питагор“ в областта на медицината – и това е доц. д-р Ангел Йорданов. И не на последно място, нашият стажант-лекар Ивайло Боев стана бронзов европейски и сребърен световен шампион по карате.
От есента на 2024 г. календарът със събития беше много наситен. Официалното откриване на 50-та академична година на плевенската Алма Матер се състоя на обновения двор на университета с празничен концерт на Плевенска филхармония и солисти Люси Дяковска и Милица Гладнишка. Събитието завърши с неповторимо светлинно шоу в небето от 100 дрона, които изрисуваха красиви символи над Университета".
Ректорът изброи последвалите събития и форуми - 21-та студентска конференция с международно участие, Тържествен академичен съвет за награждаването на над 80 преподаватели за заслуги към развитието на Университета. Той открои като кулминационно събитие тържественото честване на 50-годишния юбилей на университета на 31 октомври 2024 г. в ДКТ „Иван Радоев“ в Плевен. На събитието дойдоха над 300 гости от различни институции, межди които 20 ректори на висши училища от страната и чужбина, двама президенти, посланици, дипломати, бивши и настоящи министри, политици, партньори, възпитаници и приятели на висшето училище. Те се насладиха на празничния концерт „В света на музиката“ на Плевенска филхармония със солисти световноизвестния цигулар Веско Ешкенази и бравурната акордионистка Вероника Тодорова.
„Хубаво е да усетиш колко уважаван и обичан е нашият университет, колко много съдби сме променили положително, колко много приятели сме намерили през годините и колко много проекти сме реализирали. Всички ние с огромно вълнение си припомнихме историята на нашата Алма Матер, за да оценим как сме постигнали съвременния облик на Университета днес“.
Проф. Димитров отбеляза още значимостта на юбилейната конференция „50 години медицинско образование и наука“, стартирала с церемония по присъждане на почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на трима американски учени в областта на роботиката, както и на научния форум „20 години Факултет „Обществено здраве“. През юбилейната 2024-та година над 500 възпитаници на МУ-Плевен са получили дипломи за бакалавърска или магистърска степен.
„На 9-ти септември 2024 г. поставихме „Капсула на времето“ с послание към бъдещите поколения, която да бъде отворена на 100-годишния юбилей. В нея сме запечатали някои исторически моменти от 1974-та година до днес. Поставили сме инструменти от нашата медицинска практика, които не знам, как ще изглеждат в очите на поколенията след 50 години, но времето ще покаже.
Пожелавам 100-годишният юбилей на нашата Алма Матер да бъде още по-запомнящ се от 50-годишния и Медицински университет – Плевен да се запази като водеща образователна институция и научноизследователски център в България.“
Новата 2025-та година със сигурност е белязана от традиционно активната работа на ръководството на МУ-Плевен. Какво предстои – повече подробности за текущи и предстоящи проекти
„Новата 2025-та година започнахме с няколко важни акредитации – на факултетите „Медицина“ и „Фармация“, втората акредитация е на факултет „Ветеринарна медицина“ за обучение по специалност „Ветеринарна медицина“. Предстои организиране и провеждане на отчетно-изборно Общо събрание на Университета през месец май или юни тази година.
Много се увеличи като обем проектната дейност и по тази причина през този мандат създадохме във висшето училище отдел „Проектна дейност“, за да може да се следят всички програми и възможности за колаборация.
Подготвяме няколко европейски проекта от регионален характер, заедно с университета в Крайова, Румъния. Единият от тях включва и бъдещите ни преподаватели от Ветеринарния факултет. До дни финализираме проекта „Единно здраве“ за Северозападния регион, съвместно с десет общини от региона. По него наши партньори са осем общински болници, Министерството на здравеопазването, представители на бизнеса от региона, както и Гимназията за ветеринарна медицина в Ловеч. Над 54 милиона лева е бюджетът на проекта, което е огромен ресурс, насочен да промени облика на Северна България в областта на здравеопазването и здравните услуги не само за хората, а и за животните в региона.
Само в Община Плевен по този проект ще бъдат обновени над 6 хектара детски площадки и зелени площи на стойност над 9 милиона. Предложихме концепцията преди година и половина на МРРБ и мога да кажа, че тя беше одобрена с най-висок резултат за цялата страна, което е впечатляващо.
Очаквамe една динамична кандидатстудентска кампания, която всяка година носи нови предизвикателства. За първи път, заедно с университетски преподаватели, сме подготвили електронно българо- и англоезично приложение, с което кандидатите да се подготвят за изпитите по биология и химия. През месеците март и април ще проведем предварителни кандидатстудентски изпити за медици и фармацевти. Увеличихме бройката за прием на студенти по държавна поръчка за специалност „Фармация“. Същото направихме и с приема на медицински сестри, като за последните години от 65, местата са вече около 100 – един значителен ръст за последните 4 години.
Проф. Димитров, кога може да се очаква да отвори врати за първи студенти Факултетът по ветеринарна медицина във висшето училище?
„Ще отговоря деликатно: При добро стечение на обстоятелствата, още тази година, но зависи от процедури и решения на Министерски съвет и Народното събрание. В условията на политически колебания, ще видим как политическите сили ще реагират на това предизвикателство. Искрено вярвам, че осъществяването на 40-годишната мечта на всички нас Плевен и Северна България да има своя Ветеринарен факултет е все по-близо“.