Река Дунав излезе от бреговете си в Будапеща в четвъртък, като нивата на водата достигнаха най-високите от десетилетие след проливен дъжд и необичайно рано започнало топене на снеговете, съобщи "Ройтерс".

Главната дирекция за управление на водите на Унгария съобщи, че нивото на Дунав е достигнало 6.93 метра късно в сряда. Рекордът в измерванията е 8.91 метра, регистрирани през 2013 г., когато екстремните наводнения в Централна Европа започнаха след проливни дъждове в края на май.

Въпреки че тазгодишното наводнение на река Дунав не е причинило големи щети в Будапеща, експертите предупредиха, че изменението на климата може да направи необичайните зимни наводнения по-чести.

"Валежите през зимата нарастват и с повишаването на температурите ще сме свидетели на по-малко снеговалеж, плюс това снегът може да се стопи по-рано", каза изследователят на климата Анна Кис, която работи за проекта "1.5 градуса".

"Можем да предположим, че в бъдеще наводненията, причинени от топенето на снега, които са обичайни напролет, ще се изместят по-рано, вероятно през зимните месеци", добави тя пред "Ройтерс".

Последният път, когато нивото на Дунав е надхвърлило 6 метра през декември, е било през 1987 г., но тогава не е наводнило насипните пътища.

"Имаше много валежи в притоците на Дунав и снегът се стопи поради мекото, но влажно време, така че наводнението дойде по-рано", се казва в съобщението и се добавя, че не може да се изключи ново наводнение през пролетта.

Хората в Будапеща се разхождаха покрай реката на слънце, наслаждавайки се на рядката гледка на вълни, плискащи насипа под сградата на парламента.

"Спомням си големи наводнения, но не и през декември. През декември Дунав замръзваше. Спомням си, когато бях много малък, че ледът около Верижния мост трябваше да бъде взривяван", каза Миклош, който отказа да даде своето фамилно име.