Рецепти, самолетоносач, линия на метрото в Лондон, национален парк в Уганда... По повод кончината на кралица Елизабет Втора, която почина на 8 септември на 96-годишна възраст, Франс прес предлага списък с десет неща или места, наречени на нейно име:
"Пиле за коронация"
Приготвено на банкета за коронацията на кралицата през 1953 г., това студено ястие е предназначено да съблазни вкусовете на гостите от цял свят. В оригиналното меню на френски блюдото е наречено "пиле кралица Елизабет".
Coronation Chicken, or Poulet Reine Elizabeth, symbolises postwar Britain at a pivotal moment. It was served in 1953 at the banquet celebrating the coronation of QE II. Its mld, curry-flavoured sauce was designed to appeal to international guests. https://t.co/hp9Ehm8O0m pic.twitter.com/eElEgJugF2
— Adam Tooze (@adam_tooze) November 6, 2021
Оттогава рецептата - студени пилешки гърди със сос от къри, се е превърнала в популярна гарнитура за сандвичи и картофи на фурна отвъд Ламанша.
Тортата на кралица Елизабет
Tортата "Кралица Елизабет" се появява за първи път в канадска готварска книга през 1953 г. - годината на коронацията на Нейно Величество. Приготвен от захар, брашно, фурми, яйца и масло и гарниран със захар и настърган кокос, десертът остава популярен в канадските пекарни.
A professional cooking teacher in Quebec is honouring the Queen by making a Queen Elizabeth cake.
— Global Montreal (@Global_Montreal) September 10, 2022
https://t.co/r0jkjNgCWh
Самолетоносачът "HMS Кралица Елизабет"
През 2014 г. кралица Елизабет Втора кръщава този гигантски самолетоносач като разбива бутилка уиски върху корпуса, вместо традиционното шампанско, по време на церемония в шотландската корабостроителница в Росайт.
Снимка: Getty Images
"HMS Кралица Елизабет" (Куин Елизабет) е най-големият военен кораб, строен някога в Обединеното кралство. Плавателният съд - три пъти по-дълъг от фасадата на Бъкингамския дворец (280 метра) и висок колкото Ниагарския водопад, извършва първата си мисия през 2021 г.
Линиите на метрото Юбилей и Елизабет в Лондон
Линията Юбилей е последната линия на лондонското метро, пусната в експлоатация през 1979 г. Името й идва от сребърния юбилей от възкачването на кралицата на трона, отбелязан две години по-рано. Като допълнителен символ, на картата на лондонското метро линията е сребристо-сива.
Снимка: Getty Images
Откритата тази година нова линия за бърз транспорт, която свързва източния и западния край на Лондон, е наречена Елизабет.
"Кралски" конни надбягвания
Кралицата е запален любител на конните надбягвания и е дала прилагателното "кралско" на най-известното състезание в Европа, което се провежда в Аскот (Южна Англия) всяка година през юни.
Кулата "Елизабет"
Часовниковата кула на Уестминстърския дворец - седалище на британския парламент, която приютява намира известната камбана Биг Бен, е преименувана на името на кралицата след нейния диамантен юбилей през 2012 г.
Снимка: Getty Images
Друга парламентарна кула, "Виктория", е наречена на името на прабабата на Елизабет Втора през 1897 г., в чест и на 60-годишнината от възкачването й на трона през 1837 г.
Мостът на кралица Елизабет Втора
Откритият през 1991 г. мост "Кралица Елизабет Втора", който пресича река Темза в Източен Лондон, по онова време е най-дългият висящ мост в Европа (65 метра). С кръщаването му на монарха е избягната необходимостта да се избира между имената на двата града, които свързва.
Снимка: Getty Images
Национален парк "Кралица Елизабет" в Уганда
Националният парк "Кралица Елизабет" - най-посещаваният от парковете в Уганда, е известен с дивата си природа, вулканичните си конуси и кратерните си езера.
Снимка: Wikipedia
Паркът, който се простира на близо 2000 километра, е преименуван след посещение на кралицата през 1954 г., когато Уганда все още е британски протекторат.
Земята принцеса Елизабет в Антарктида
Този район на Антарктида е открит през 1931 г. от експедиция на британци, австралийци и новозеландци и е кръстен на принцеса Елизабет, която тогава е на четири години.
Понастоящем районът е част от Австралийската антарктическа територия.
"Стаята на кралицата" в Белия дом
Първоначално наричана "Розовата стая", тази стая на втория етаж на Белия дом във Вашингтон е преименувана през 1963 г., след като Елизабет Втора прекарва там четири дни през 1957 г.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм