
На 3 април РБ "Христо Смирненски" имаше удоволствието да приветства специални гости от Южна Корея. По този повод екипът на библиотеката организира обиколка на град Плевен с подкрепата на Регионален военноисторически музей и ХГ "Илия Бешков". Обиколката започна с беседа в Къща музей „Цар Освободител Александър II“, където местният екскурзовод разказа за изключителните събития от историята на Плевен.
В ХГ "Илия Бешков" гостите имаха възможността да видят ценните български творби във фонда. Те разгледаха постоянната изложба на галерията, както и изложба с карикатури на Красимир Коцев. Накрая на обиколката г-н Николай Неделчев, председател на Дружеството на плевенските художници, разказа за своя творчески процес и за изложбата „Пролетен салон“. В Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“ г-н Богомил Стоев посрещна гостите от Южна Корея със специална беседа на английски език за историята на България, Плевен и региона, както и за сътвореното от 13 художника невероятно автентично и мащабно платно на сраженията, дало името на Панорама “Плевенска епопея”.
Те от своя страна проявиха голям интерес към културата на България и имаха възможността да чуят отговорите на своите въпроси. Семейство Ли напускат Южна Корея още през септември 2023 г., в търсене на подходящото място да нарекат свой нов дом. Г-н Янг и двете му дъщери са част от християнската общност в Южна Корея и вярата им ги вдъхновява да поемат по този необичаен път. Те успяват да обиколят Северна и Южна Америка със своя дом на колела и вярват, че тяхното място е там, където се чувстват истински приети от местните хора. Като част от европейската си обиколка, семейство Ли избират да посетят Плевен и се свързват с екипа на РБ „Христо Смирненски“ за съдействие.
Екипът на РБ „Христо Смирненски“ изказва благодарност към Регионален военноисторически музей и ХГ "Илия Бешков" за подкрепата в осъществяването на този културен обмен. Вдъхновяващата среща е възможност за споделяне на ценности между две далечни, но духовно сродни култури, а семейство Ли работят по видео материал на корейски език за наученото от обиколката на града. “По пътя си срещнахме много добри хора, но българското гостоприемство е нещо, което не сме срещали никъде другаде досега”, споделят те с усмивка.