Исус разпънат на кръст при управлението на Пилат Понтийски и с неговото одобрение.

Когато Христос е заловен още в ранни зори на Разпети петък, е заведен пред Синедриона и обвинен от свещениците, че прави себе си Божий син.

Те нямат право да го осъдят на смърт, затова се обръщат към римския управител и перфект Пилат Понтийски, отговарящ за всички дела в Юдея. Той не открива в Исус вина за смъртна присъда. Предлага им да бъде бичуван и пуснат. Но народът, подбуден от книжниците, фарисеите и свещениците, настоява за екзекуция. Това се случва на Пасха – празникът на юдеите по време, на който римската управа е имала обичай да им освобождава по един затворник. Тълпата избира да бъде помилван Варава – разбойник, заловен за размирици, а Исус да получи смъртна присъда.

„Пилат избира да се съобрази с тълпата, въпреки че не е открил вина в Исус. Дори в Библията пише, че той е знаел, че свещениците от завист Го предават, но все пак не е съобразил справедливостта на присъдата. Пожелал е да бъде угоден на тълпата.  

Истинските водачи са хора с характер и ценности, а не тези, които си служат с популизъм и се поддават на различни влияния и въздействие. Без вяра в Бог и без ценности няма как да бъде проявен устойчив характер и да се изявят правилните действия“,  коментира събитията от Разпети петък пастор Живко Тончев от църква „Благовестие“.

Върху Исус се прилага най-тежката присъда по римските, а не по юдейските закони. След като бит, бичуван, унижен пред легиона е разпънат на кръст. Наказание, прилагано по онова време за най-тежките престъпления срещу римската власт.  Разпънат е между двама разбойници. „Тук също има послание.

Ние всички сме разбойници, всички сме грешници. Но от кой вид сме - приемащи или отхвърлящи Господ, зависи от нас.

Единият от разбойниците, подобно на тълпата се подиграваше с Исус: „Ако ти си Божи син, спаси Себе си и нас“. Другият обаче дори в смъртния си час, показа вяра и прие Божия син, казвайки: „Господи Исусе, спомни си за мен, когато дойдеш в царството си“.  Той повярва и беше спасен. Нека господ да ни дава мъдрост и откровение за да не бъдем като тълпата, която отхвърли Спасителя си“, казва още пастор Тончев.

„Свърши се“

Това са последните думи на Господ преди да предаде Духа си в ръцете на Своя Баща. Свърши се това, за което Той дойде на тази земя. Мисията, която изпълни. Да ни изкупи от проклятието на греха. Приключи изкупителното дело. Да ни изкупи за вечен живот, да плати със своята свята кръв цената за нас, да ни помири с Бога и да ни даде вечен живот, каза още проповедникът.

В Евангелията се споменават още две събития, свързани със смъртта на Исус – във времето от 12 до 3 следобед настъпва мрак и раздирането на завесата на храма на две, отгоре до долу.

След смъртта си, Христос е бил положен в пещера – гроб от един благочестив и вярващ в Исус съветник - Йосиф от Ариматея. Той лично отива при прокуратора за да помоли за разрешение да погребе тялото. За него се споменава в четирите евангелия и в книгата на пророк Исая.

За събитията на Разпети петък, чуйте повече в звуковия файл от пастор Живко Тончев: