Още при попадането си в болница заради Ковид-19 има пациенти, които отключват панически атаки, коментира психиатърът д-р Мирослав Георгиев.

„Говорим за втория, третия ден от хоспитализацията. Най-често се смята, че до шестия месец се появяват тези психични прояви, но освен това се доказа, че освен психиката, сериозно се засяга мозъчната тъкан и периферната нервна система.“

Здравният регулатор на ЕС: Настъпва риск от двойна епидемия

По думите му около 6-7% от прекаралите по-тежко ковид заболяване до 6 месеца правят инсулт.

„Което е много тежко заболяване и със страхотни увреждания върху структурата на мозъка, а така също и при по-малък процент от около 2-3% се развиват поръжения върху паметта, подобни на деменция прояви.“

Д-р Георгиев препоръча, ако симптомите на тъга, страх, безсъние, безпокойство продължават повече от седмица, е хубаво да се потърси помощ от специалист. „Психиатър, невролог, в зависимост от вида на оплакванията и да се започне медикаментозна терапия.“

Доц. Кунчев: Нарастването на заразените с COVID-19 ще продължи в следващите седмици

Д-р Георгиев обърна внимание, че вече в практиката му въпросът: „Боледували ли сте от Ковид?“ се е превърнал в рутинен. Затова той препоръчва: „Да се преодолява социалната изолация, тъй като самите мерки, които изискват ограничаване, наподобяват един вид социална фобия. Човек не трябва да прекъсва контактите си с близките, дори и по телефона.“

По отношение на децата, той коментира, че пандемията и онлайн обучението също им оказват влияние. Затова спомага повишената употреба на електронни устройства, която допринася за тревожност и прояви на агресия.

Десетки актове за клиенти без зелени сертификати във Варна

При все повече хора се появяват психични проблеми вследствие на прекаран Ковид през последните шест месеца. Това коментира за Дарик Радио психиатърът и управител на Медицински център „Майчин дом“ д-р Мирослав Георгиев. По думите му все повече хоспитализирани пациенти заради Ковид-19 отключват панически атаки, като това обикновено се случва след 6 месеца, но вече се наблюдава и след втория ден от влизането в болница. Д-р Георгиев обясни, че освен психиката, сериозно се засяга и мозъчната тъкан и периферната нервна система.

Той уточни, че най-честните проблеми у хората са страхът, тъгата, безпокойствието, безсънието, смущението на концентрацията и паметта, като това води много често до появата на депресивни и тревожни разстройства.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук