Бившият вътрешен министър и настоящ депутат от ПП-ДБ Бойко Рашков бе специален гост в „Седмицата на Дарик“ и коментира произвола в правораздавателната система в България. Основна тема бе задържането на кмета на Варна Благомир Коцев, който остава в ареста въпреки бурните протести в негова подкрепа и звучните критики от експерти, твърдящи, че доказателствените материали не са достатъчно и до доказване на евентуалната вина на Коцев той трябва да бъде на свобода.
Акцент той постави и на куриозния случай с поредни съмнения за корупционна дейност, отново насочени към депутат от ПП-ДБ. Богомил Петков преди дни заяви, че е получил обаждане от Антикорупционната комисия. Той твърди, че е трябвало да даде обяснения след анонимен сигнал, че е поискал подкуп от 50 хиляди лева в качеството си на кмет на столичния район Витоша. Богомил Петков обаче никога не е бил кмет на район Витоша.
„Аз съм убеден, че това не е никакво объркване. Това е една линия на поведение, която е дадена на Антикорупционната комисия да упражнява недопустим натиск, като се злоупотребява с правомощията на тази комисия върху членове или близки до политическа партия „Продължаваме промяната“. Това е в основата и на това обаждане, а и на други предхождащи действия под прикритието на разследване.“
„Комисията е поставена под властта и влиянието на две политически партии, на двама „лидери“ в нашата страна и поставям лидери в кавички, защото те имат поведение и ръководят политически партии в разрез със законите на страната тоест в разрез с интересите на българското общество.“
„След като захвърлиха на времето бухалките, в буквалния смисъл на думата, чрез които заплашваха стотици хора и упражняваха рекет и принуда върху тях, завземайки властови позиции в нашата страна, сега те използват други бухалки в лицето на Антикорупционната комисия, в лицето на НАП, финансово контролни органи, полицейски органи и ,разбира се, на върха на тази изброена от мен пирамида е прокуратурата, ръководена от такива като Иван Гешев и като Борислав Сарафов.“
„Те изведоха сега една част от Антикорупционната комисия, както се казваше преди КПК, и ги преместиха в Сметната палата. Трябва ли да давам конкретни примери с конкретни имена? В момента се напрягам да се сетя за фамилията на една госпожа, член на тази комисия, която в момента е член на Сметната палата. Това е Силвия, но фамилията в момента ми избяга от съзнанието. Те са избирани, когато ГЕРБ беше на власт и няма промяна в състава на регулаторите, откакто ГЕРБ е на власт до настоящия момент.“
„Защо Борисов иска толкова много главният прокурор той да го посочи? Защото така се чувства в безопасност. Дори да направи една къща в Барселона в условията на международна схема за пране на пари, каквото е твърдението на испанската прокуратура и полиция, дори да направи и друга къща подобна в Истанбул, по същата схема и на други места, той е спокоен, че няма да му се търси каквато и да е отговорност“, твърди той.
Запитан за ролята на ПП-ДБ в предоставянето на КПК на повече функции, които сега се използват срещу членове на партията той сподели:
„Нека да правим разлика между идеята да се създаде специализиран орган за противодействие на корупцията в нашата страна, която, струва ми се, безспорно е завладяла много широки пространства в администрацията и състава на тази комисия, която е излъчена от управляващите преди, а и сега. При такива управляващи, които са си избрали ръководители на Антикорупционната комисия от този порядък, за който преди малко споменах, България не може да очаква законосъобразни действия.“
На въпроса дали във Варна ще бъде избран нов кмет той отговори:
„Това вече е въпрос на местните органи и те ще си решат този въпрос. Доколкото съм информиран, такива процеси текат. Още повече, че в наказателнопроцесуалния кодекс има и възможност кметът да бъде отстранен от дължност. Има такава допълнителна процесуална мярка за принуда, която може да бъде наложена при искане от прокуратурата и при произнасянето на такива съдилища, които се подбират.“
„Аз съм абсолютно убеден, че първоначалната цел е била да бъде сменен Благомир Коцев. Вие спомняте ли си, че журналисти бяха заснели, дали без да искат или нарочно, една бележка, която беше дадена на Борисов. Тази бележка така се държаше от Борисов, че да бъде прочетена.
„Тази бележка беше с текст приблизително, че нещата са започнали или нещата завършват. Тоест на Борисов се отчитат от прокуратурата, респективно от Антикорупционната комисия дали действието претърсване в дома на кмета на Варна е започнало, дали е завършено, какво е открито, открито ли е нещо, не е ли открито.“
Тоест Борисов продължава да командва парада, действията на прокуратурата и действията на Антикорупционната комисия, която има разследващи функции от няколко години. Така че той е наясно по начина, по който беше наясно кого има намерение по-бившият главен прокурор Цацаров да задържи, да повдигне обвинение, да го обвини. Цацаров пък ходеше ежеседмично в Министерския съвет, за какво? Очевидно, за да информира Борисов спрямо кого се предприемат едни или други действия.“