Рамадан Аталай, водач на листата на коалиция Алианс за права и свободи в Русе. Коалицията е под номер 13 в бюлетината.

Г-н Аталай, тъй като вече сме в края на предизборната кампания, вярвате ли, че изборите ще са честни?

Всички тръгваме с най-голямото желание и всички политически формации полагаме усилия, изборите да бъдат честни. Но последните съобщения и последните неща, които се развиват в страната ни, като че ли всяват смут. Едва ли има политик или някой гражданин, който да вярва, че тези избори ще бъдат честни, свободни, спокойни, за да можат да излязат спокойно, без натиск, без страх да могат да гласуват. Няма да могат да потвърдя, че тези избори могат да бъдат честни. Дано да ме опровергаят всички политически формации. Дано всички граждани, които ще излязат да гласуват, да разберат, че са гласували за онази партия, която те са искали, без да усетят, че някой по някакъв начин им е въздействал. Още по-важното е, призовавам всички граждани в България, да излязат и да гласуват. Защото колкото е по-висок процентът на гласоподавателите, които са упражнили правото си на глас, толкова вота, който е корпоративен или купен, стойността му се понижава. И затова, ако искаме да има промяна, ако искаме да си подредим държавата, ако искаме да живеем свободно, спокойно и да гоним правдата и свободата, нека всички да излязат и да гласуват. Особено трябва да се ориентират към номер 13. Смятам, че сме доказвали през дълги години, че нашата политическа формация ДПС на Доган, сме онези, които сме се борили през комунистическо време досега само за истината, правдата и справедливостта, която в последните години като че ли липсва.

Рамадан Аталай: Нека преодолеем страха, демокрацията е под заплахаА как отговаряте на обвиненията, че вие сте виновни за това да бъдем на избори, седми поред парламентарни избори?

Разбира се, няма как политик, който е активен и проследявайки политическата ситуация в страната, особено пък когато си вътре в парламента и когато си разбрал, че правителството, което ще бъде съставено няма да е онова правителство, което ще води политиката, която е необходима за българските граждани, а ще бъде правителство на подчинението, принудата, личните интереси, да подкрепиш такова правителство. Няма как да подкрепим правителството, което политическата формация, имам предвид ГЕРБ, не е седнала на масата да се търси коалиционно споразумение. Знаете ли, в последните години коалиционната култура липсва в България. Това правителство, което щеше да бъде оформено, нямаше ясна изразена програма, визия за развитие на държавата, а имаше ясна визия за постигане на определени лични цели на политиците, които искаха да го оформят. Преди години, когато в България имаше демокрация и когато се съставяха правителства, се правяха коалиционни споразумения, а в последните години споразумения се смениха със сглобка. Когато нямаш коалиционна култура, когато нямаш коалиционно споразумение, най-лесно е да обвиниш противника си или този, който е с по-различно мнение. А особено хората, които са с по-различно мнение в България в последните години станаха много неудобни, дори обвинявани от дерибеи, че сме виновни, че отиваме на следващи избори, когато не са представили пред обществото всичко това, което ви казах преди малко.

Рамадан Аталай: Нека преодолеем страха, демокрацията е под заплахаНаистина ли демокрацията е под риск, както казвате?

Мисля, че обръщението на господин Доган цяла България го прочете. И още нещо мога да ви подсетя, че още в 2009 година в един доклад на една наша партийна конференция, господин Доган тогава казва, че ще дойде ден, когато нашите деца и внуци ще търсят от нас сметка, защото допуснахме подземният свят да влезе в управлението на държавата. Аз мисля, че в момента завладяната държава, тези институции, които работят под натиск и за личните интереси на политическите фигури в България, имайки предвид като започнете от Делян Пеевски и другите, аз смятам, че няма човек, който в България да излезе да се яви пред нас да каже: “Не, демокрацията не е под заплаха.” Знаете ли, аз често пътувам. В Русенско съм обиколил всички населени места. Русенци си имат техни проблеми, които от дълги години не са решени. Пътувайки насам, където и да спирам, ме посрещат и единственото притеснение на всички е дали изборите ще бъдат честни, купуват ли се гласове, кой купува гласове на избиратели и още нещо - всички казват; “Как да направим така, че държавата да бъде управлявана без Пеевски”. Мисля, че и на вас същото казват и вие го чувате. Оттук отправям моето послание и към медиите да премахнем страха. Отправям посланието към интелигенцията на България да се изправят и да се определят. Дали те искат държавата да бъде завладяна и управлявана от тъмни сили или искат политически формации с ясно изразени програми и визия за развитието на България.

Рамадан Аталай: Нека преодолеем страха, демокрацията е под заплахаА има ли партия или партии, които се явяват в момента на избори и нямат вина за това подземният свят да е овладял държавата?

Ако говорим за политически елити, политици, които през годините са присъствали на арената и по една или друга причина са допуснали присъствието на тъмните сили в България, няма такава политическа формация, която да може да излезе с открито чело да каже: Ние нямаме вина. Но вината е разпределена. Едните- които създават, другите- които по една или друга причина подпомагат, така както господин Доган се извини на протеста на Джейхан Ибрямов, когато го задържаха неправомерно и каза, че и ние имаме вина през този период да сме подкрепили определени политически чудовища, които в момента витаят из България. Ако има политическа формация, която няма принос в определен етап за създаването на тези фигури, те, сигурен съм, че още не са появили на арената. Но въпреки всичко, това, което има като политическа класа, това, което има като политически партии, които са се явили на арената, призовавам избирателите да припознаят който и да е от тях и да излязат да гласуват. Ниската избирателна активност им дава много по-голяма сила да се развиват, да завладяват, да натискат, да принуждават и да всяват страх. 

Вие казахте, че от началото на кампанията сте на терен, срещате се с много хора и те изпитват страх от това дали изборите ще бъдат честни. Но всъщност какво е настроението сред хората и сред традиционните избиратели на Движението за права и свободи? 

Те са разделени на две. Избирателят, който усеща, че завладяната държава натиска една политическа формация, която през годините е успяла да създаде политически проект, от който имат участия и българи, и турци, и цигани, и евреи, като че в момента чувства страх, че ще бъдат разделени и някак си не възприемат разцеплението по оста, която върви в момента в нашата партия. Разцеплението не е от идеологията. Идеята, която е на Движението за права и свободи от 90-те години, тя е за правда, за свобода, за запазване правата на всички граждани. А другата част е ориентирана към корпоративния вот, към звука на парите. И страха, който тях ги завладява е, че ще бъдат по един или друг начин освободени от работа или по една или друга причина кметовете ще бъдат обвинени в нарушения през годините, които са били в управлението.

И само да отбележа, че през последния месец или два натискът и  арестуването само на кметове на Движението за права и свободи, които през цялото време са работили за държавата, и в момента само за това, че са се опълчили и са казали, че ние не приемаме идеите на Новото начало, не приемаме страха, не приемаме натиска, не искаме да ни принуждават, те биват прибирани, затваряни, освобождавани за ден-два, прибирани наново. Ето един пример: Хасан Азис, който дълги години беше кмет на Кърджали, в цяла България е известен. Как така стана, че точно по време на изборите, той, който беше натоварен от партията да отговаря за изборния процес в Турция, се оказа, че не може да излезе извън Кърджали. Погледнете само тези, които са арестувани през изборния период, откакто започнаха изборите и преди това, ще видите, че всички тези хора по една или друга причина са изразили по-различно мнение срещу страха, различно мнение срещу принудата, различно мнение срещу едноличните решения. 

Рамадан Аталай: Нека преодолеем страха, демокрацията е под заплаха

А ако си говорим за демокрация коя е най-важната тема за следващия парламент? 

Най-важната тема за следващия парламент е да се състави правителство без участието на тъмните сили, без участието на Делян Пеевски във властта. Ориентирани по посоката, която е зададена от българските политици в началото на демокрацията, НАТО и Европа, за което Движението за права и свободи на господин Доган имаме голям принос. Има такива политически формации, които могат да съставят такова правителство и с това правителство впоследствие заедно в парламента да направим всичко възможно да се приемат ония закони, които ще разрешат по една или друга причина да направим така, че да се върне правосъдието, да се върнат ония закони против корупцията, да направим така, че да сменим регулаторите, които ще избират следващия главен прокурор, следващите трима в съда, антикорупционните закони, всичко това трябва да мине и да се приеме и такова правителство може да се състави. Смятам, че избирателят ще се ориентира в тази посока с номер 13. След като се състави правителството аз смятам, че ще обърнем внимание и към избирателите в съответните области, защото за Русе през тези години продължаваме да говорим за мръсния въздух, за Дунав мост, за Шенген. Ще трябва да направим всичко възможно, ако бъдем избрани от Русе, пътната артерия от Русе към София да стане факт. Но това ще стане ако има едно правителство, което е демократично, което е ориентирано към европейските ценности не само на думи. И смятам, че тези, които в момента водят изборна кампания и казват, че ще има след 2-3 месеца още едни избори, това са тъмните сили. Тези сили, които не искат да има редовно правителство, защото сегашното правителство, служебното правителство, е под техен личен пряк контрол, те затова не искат да има редовно правителство. 

Казвате, че е много важно да има правителство, но пък и коалиционната култура липсва сред българските партии. Един последен въпрос: Вие водите, стана ясно, и в Пловдив област, и в Русе, запознат сте с русенските проблеми, но все пак, наясно ли сте вече, ако Алианса за права и свободи с номер 13 спечели мандат и в Пловдив област, и в Русе, вие от къде бихте предпочел да сте народен представител? 

Аз съм политик от 28 години и винаги знам, че когато бъдеш избран от две места, решението ще дойде след решение на колективните органи. Ще седнем след това в Централното оперативно бюро и ще обсъдим. Всеки избран ще бъде народен представител от тази област, от където прецени партията. Но при всички случаи, Русе е града, който обичам, защото съм израснал само на 50 км. от него, аз съм от Разградска област. Тъй че мен лично, ако ме питат, бих избрал Русе, знам проблемите на хората, има много хора, с които водим борбата съвместно. Но като имате предвид, че вече седми път се явявам и в Пловдив област като народен представител, мога да бъда и от Пловдив. Нека приключим кампанията и тогава вече ще се реши. Ще решим какво трябва да направим за България и за областите, от където искаме да бъдем народни представители, а това ще бъде в интерес на избирателя, винаги бъдете уверени в това. 

Купуването и продаването на гласове е престъпление!