• Връщането на мира и сигурността в Европа е първостепенен приоритет, смята Радев
  • Според президента само така ЕС може да осигури просперитет за гражданите си

Президентът Румен Радев взе участие в 19-ата среща на страните от групата „Арайолуш“. В изказването си след разговорите с останалите лидери, той подчерта нуждата от дипломация в ЕС за постигането на мир на Стария континент.

"Връщането на мира и сигурността в Европа е първостепенен приоритет, защото само така ЕС може да изпълнява основната си мисия за осигуряване на стабилност и просперитет на гражданите си", заяви Радев.

В Полша българският държавен глава е на посещение по покана на полския си колега Анджей Дуда. Полша поема председателството на ЕС от 1 януари 2025 г. По време на срещата си държавните глави обсъдиха основни въпроси на ЕС, включително приоритетни теми от предстоящото полско председателство.

Радев коментира, че е време най-сетне да се използват всички инструменти на дипломацията,  за да се постигне по-бързо мир в Европа в съответствие с нормите на международното право.

Радев зове за дипломация за постигането на мир в Европа

Акцент в дискусията на президентите от „Арайолуш"  бяха необходимостта от повишаването на разходите за отбрана, както и възможностите за задълбочаване на трансатлантическото сътрудничество в условията на глобални предизвикателства и заплахи. Неизменна част от укрепването на трансатлантическите връзки е надграждането на способностите на европейската отбранителна индустрия, заяви още Румен Радев.

Това изисква засилване на индустриалното сътрудничество между ЕС и САЩ, както и реализиране на съвместни проекти особено в научно-развойната дейност, което ще насърчи развитието на европейската икономика. 

Държавният глава заяви, че заедно с другите президенти от „Арайолуш" приветства заявения стремеж в новия мандат на ЕК за развитие на устойчива  конкурентоспособност, основана на иновации и научно-развойна дейност. 

Радев зове за дипломация за постигането на мир в Европа

Разширяването на ЕС президентът Радев оцени също като важно за стабилността и сигурността на Европа. За да бъде обаче ефективен и необратим, процесът на разширяване трябва да отчита принципа на напредък, базиран на собствените заслуги, изпълнението на необходимите реформи и поетите ангажименти, както и зачитането на правата на човека и върховенството на правото.