Президентът Румен Радев отказва както да ръководи, така и изобщо да участва в делегацията на България на срещата на върха на НАТО през юли.

Причината е позицията, която трябва да защитава за помощта за Украйна. Това обяви пресслужбата на президентството. Съобщението за отказа дойде само часове, след като служебният премиер Димитър Главчев, каза, че Радев трябва да оглави делегацията

При положение, че президентът ще участва в срещата на върха на НАТО , той ще я оглави, разбира се, каза Главчев пред журналисти в Брюксел на старта на Европейския съвет.

"Водени от това, че става въпрос за държавния глава, за върховния главнокомандващ и натовски генерал, казах, че най-нормално е ръководител на делегацията да бъде президентът Радев. Нямам представа какво го е смутило, уплашило и притеснило. Позицията на Министерския съвет е рутинна - винаги през годините е правено по този начин - да има синхронизирана позиция между министерствата на отбраната и на външните работи, утвърдена с решение на правителството. Какви са причините да се притесни президентът Радев, нямам понятие, трябва да го питате", заяви Главчев.

По-късно обаче от пресцентъра на президентството съобщиха, че той отказва предложението и няма да участва във форума. В предложението си Министерският съвет пише, че Радев ще трябва да изложи приетите от кабинета рамкови позиции и на тяхна основа „да одобрява и утвърждава“ представените на срещата документи.

Държавният глава не приема някои положения от приетите от Министерския съвет рамкови позиции, отнасящи се до ангажименти, които страната ни поема относно войната в Украйна, се казва в позицията на Радев.

От неговата администрация припомнят, че от първия ден на войната в Украйна държавният глава остро осъжда руската агресия.

„На националните и международни форуми президентът Радев винаги е поддържал всички елементи на колективния подход за гарантиране на сигурността, за повишаване на отбранителните способности, прилагането на регионалните планове на Алианса и увеличаване на средствата за отбрана”, гласи още тектът в съобщението.

Нито президентството, нито Министерският съвет обаче съобщават какви точно са тези рамкови позиции.

Срещата е важна, защото на нея се очаква НАТО да поеме координацията на доставките на оръжия за Украйна. Тя ще се проведе от 9 до 11 юли във Вашингтон.