След десетилетия на фокусиране върху борбата с тероризма и укрепването на мира далеч от региона ни, сега НАТО се завръща към своята същинска мисия да бъде гарант на суверенитета, сигурността и териториалната цялост на страните-членки.
Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти преди церемонията по официално посрещане на държавните и правителствените ръководители, участващи в срещата на върха на НАТО в Мадрид, Испания, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Радев: Дано Петков е обмислил мащабите и последствията от изгонването на руските дипломати
„Това означава повишена отговорност и единство, които ще демонстрираме на срещата на върха, така че да покажем своята отговорност към колективната отбрана и към сигурността на всяка една страна“, заяви президентът.
Той допълни, че това е свързано и с повишените амбиции на Алианса и изисква повече ресурси и като национално инвестиране, и като общи разходи за отбрана.
Каква е равносметката след консултациите при президента?
Президентът отбеляза, че срещата на върха на НАТО започва в ключов момент при радикално променена стратегическа среда за сигурност в резултат на руската агресия в Украйна и засилена конкуренция между основните стратегически играчи на глобалната сцена.
Държавните и правителствени ръководители ще приемат нова Стратегическа концепция на НАТО, която ще определи заплахите и рисковете пред сигурността, както и новите политически и военни задачи пред Алианса.
Консултациите при президента продължават
„Новата среда на сигурност изисква нови подходи и решения, които да гарантират, че войната в Украйна няма да разшири своя териториален обхват“, заяви Румен Радев.
Във връзка с дискусиите по новата Стратегическа концепция на НАТО държавният глава отбеляза, че страната ни е участвала активно по отношение най-вече за създаването на нови, адекватни отбранителни способности, повишаване на логистичния капацитет на енергийната и транспортна свързаност с умело и ефективно използване на общите фондове на Алианса.
Акцент във форума на високо ниво ще бъде дейността на ускорителя за иновации в отбранителния сектор и Фонда на НАТО за иновации, за създаването на които България бе сред инициаторите през 2019 г.
На срещата на върха тогава президентът Радев отстояваше позицията, че Алиансът трябва да е съюз от партньори, които заедно да гарантират сигурността си и да развиват високи технологии и военно оборудване.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм