Към момента предлаганият двустранен протокол, който България и Република Северна Македония трябва да подпишат като неразделна част от преговорната рамка между двете държави, не защитава достатъчно нашите интереси, като конкретни действия, като ясни механизми, срокове и измерими критерии. Затова отговорните институции трябва да започнат да залагат липсващите параметри в този протокол, защото ако той не бъде прецизиран, самата преговорна рамка се обезсмисля.
Това коментира в Пловдив президентът Румен Радев, който откри в града на тепетата националната конференция "Език свещен“.
Българите трябва да знаят, че процесът на интеграция на РСМ се базира на два важни документа. Първият е преговорната рамка, която е ангажимент и се разработва от ЕС. Тя най-общо описва самия процес, но не може да защити националния интерес. Вторият документ е двустранният протокол, който е ангажимент на България и РСМ и се залага като неразделна част от преговорната рамка. От съдържанието на този двустранен протокол зависи истинската защита на нашето културно-историческо наследство в РСМ, на промяната на учебниците, на реабилитацията на жертвите, възстановяването на паметниците и прекратяване на процеса на дебългаризация, подчерта държавният глава.
Българските политици да не бързат да обявяват историческа победа с френското предложение за РСМ, заяви още Радев и призова МС да не се крие зад НС, защото именно това е институцията, която трябва да изработи решение по френското предложение за европейската интеграция на Република Северна Македония, а Парламентът да го гласува.
Въпросът за отстояването на гражданските права на македонските българи и тяхната защита, борбата с дискриминацията, не може да бъде само двустранен въпрос между България и Република Северна Македония, а трябва да бъде издигнат на ниво ЕС. Тази позиция, която споделих на два Европейски съвета, посветени на разширяването м. г., вече е ясна и нашите европейски партньори я осъзнават и споделят. Ако България не беше отстояла с ясна аргументация необходимостта от конституционни гаранции за спазването на правата на македонските българи, изобщо нямаше да получим предложението на Френското председателство на Съвета на ЕС, което е най-доброто до момента, заяви още Радев.
Държавният глава призова политическите лидери в Северна Македония за политическа смелост и отговорност в името на бъдещето, защото пътят към Европа е път напред, а не назад.
По отношение на днешния вот на недоверие на Правителството, президентът подчерта отново, че преди да се говори за дебати или предсрочни избори, е важно парламентарно представените партии да проявят отговорност и да защитят интересите на хората.
Въпросът за властта не бива постоянно да измества от фокуса на българските политици проблемите на хората и на държавата, които трябва да бъдат решавани отговорно, каза той.
Румен Радев е в Пловдив заедно с вицепрезидента Илияна Йотова за националната конференция "Език свещен“, която се провежда в ПУ „Паисий Хилендарски“.