От началото на годината инспекторите по труда са установили 28 работещи без писмен трудов договор.

За да бъдат защитени трудовите права на работниците и служителите, следва те да не се съгласяват да работят при условия, договорени устно, съобщиха от Инспекцията по труда във Враца в направения отчет за извършените проверки през м. август тази година. .

През отчетния период дейността на дирекция „Инспекция по труда“  Враца бе насочена приоритетно към решаване на получените жалби и сигнали.

Акцент в контролната дейност на дирекцията са и обектите на контрол в секторите „Строителство“ и „Селско стопанство“, които са идентифицирани като рискови както по отношение изпълнението на трудовите правоотношения, така и по безопасността на труда.

Проверени са 62  предприятия през м. август 2024 г  от различни отрасли на икономиката, от тях:

От тях за първи път са проверени  2 предприятия. Установени са 18 човека, работещи чужденци.Няма работещи непълнолетни , отчитат инспекторите. 

Извършени са 62 проверки с ледните направления:

Проверки по постъпили сигнали от граждани и организации – 11.

Проверки за изпълнение на дадени предписания – 13.

Общо констатирани нарушения – 259 , от тях неизпълнени предписания – няма.

В резултат на извършените през периода проверки и с цел отстраняване на констатираните нарушения от инспекторите по труда са дадени 259 задължителни за изпълнение предписания.

Проверките отчетоха, че няма спрени обекти, спрени машини и съоръжения, както и спрени работни места. 

Инспекторите не са отстранили нито един човек от работа.

Потърсена е административнонаказателна отговорност от нарушителите:

Съставени са 2  бр. актове за административни нарушения, като от тях 1 акт е  за работа без трудов договор.

Регистрираните колективни трудови договори (КТД) и анекси към тях са 6 .

Инспекцията по труда не е участвала в разследване на тежки трудови злополуки.

Не са констатирани нови нарушения свързани със забавени трудови възнаграждения.

За периода работодателите са изплатили на работещите стари задължения в размер на 15 600 лв.

Работниците и служителите могат да проверят каква е вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран, както и да получат насоки как да реагират в такива случаи чрез разработения от Инспекцията по труда специален софтуер.

Той представлява въпросник, който оценява риска от недеклариран труд в различните му направления – работа без трудов договор или при фиктивни условия, нерегламентирани плащания, застрашени ли са животът и здравето на работещите и др.

Софтуерът е създаден по трансграничния проект „Сътрудничество за достойни условия на труд“ („Cooperation for decent work“), финансиран от Фонда за двустранни отношения по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021.

Инструментът за самооценка е свободно достъпен на сайта на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, която е партньор по проекта, на адрес  https://www.gli.government.bg/udw/ Осигурен е и пряк път към него чрез банера „Провери дали работиш недекларирано“.