Почти една трета от седмокласниците не разбират това, което четат, 40 на сто от тях не разчитат внушенията на цитат от изучавана литературна творба, а една пета трудно откриват синоними на думите. Това сочи анализът на МОН на резултатите от Националното външно оценяване в 7 клас, които бяха публикувани днес. На фона на това данните показват, че средният успех по български език и литература е съизмерим с миналогодишния, докато по математика се отчита спад с две точки, а причинта, според ведомството, е дистанционното обучение.

Резултатите можете да ги видите ТУК.

Малко над 40 на сто от седмокласниците не успяват да свържат герой от изучавана творба с неговата характеристика. Около половината се затрудняват да извличат информация от схематично представени данни – в таблица или диаграма, а не в свързан текст. Средният успех по български език и литература е съизмерим с миналогодишния, макар и малко по-нисък  – 53,63 точки спрямо 53,83 през 2021 г. Разказът „Талисманът“ като цяло не е затруднил седмокласниците. Те показват умения да изграждат текст, макар че невинаги предават съдържанието подробно. Все още има ученици, които се затрудняват при прилагането на  правилата на книжовния език. Наблюдават се проблеми и с графичното оформяне на текста.

Критиките за матурите са силно преувеличени, смята Денков

Резултатите отчитат спад по математика. Средният успех по този предмет е 35,32 точки спрямо 37,94 през миналата година.  Вероятно една от причините е фактът, че този випуск ученици беше обучаван най-дълго в електронна среда– през втория срок на V клас, целия VI клас и частично в VII клас, смятат от ведомството.

Сред регионите с най-висок среден брой точки и по двата предмета отново са София-град, Варна и Смолян. Най-нисък е средният резултат в Сливен, Видин и Силистра, като през тази година към тях се присъединява и Монтана.

Кои задачи затрудниха седмокласниците?

Максималният брой от 100 точки и по двата предмета са постигнали трима ученици -, колкото и през предходната учебна година. Учениците,  с 0 точки и по двата предмета обаче са по-малко – 33, при 44 през миналата година. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм