На 15-ти юли в плевенското село Българене се проведе протест срещу намерението на Правителството да продаде двата реактора на АЕЦ "Белене" на Украйна.
Протестното събитие се състоя в центъра на село Българене, на разклона на главния път София – Русе и пътя за Свищов и Белене. В него участие взеха представители на местните структури на „Възраждане“ от Белене, Свищов, Козлодуй, Плевен, Севлиево и Казанлък.
По време на протеста, който се проведе от 10:00 до 11:00 часа, движението в района на кръстовището беше блокирано, но при ритмично пропускане на превозните средства и без създаване на критични ситуации или задръстване на Главен път София – Русе.
„33 години продължава сагата с втора атомна - "Белене", проект, който можеше да бъде приключен преди повече от десетилетие и сега България вече можеше да извлича от него само дивиденти, тъй като реакторите щяха да се изплатили и да работят само на печалба.
Вместо това различни лобита, защитаващи чужди интереси блокираха проекта в продължение на десетилетия и сега виждаме, че се опитват да забият „последния гвоздей в ковчега“ като заявиха, че желаят да продадат – по-скоро да подарят реакторите.
Българската държава вече е инвестирала в тях, а това са парите на нашите данъкоплатци и те трябва да се реинвестират, за да донесат полза на България. Вместо това, ние правим подарък на една държава, която е във война, и която не може реално да използва тези реактори“.
Това каза пред журналисти плевенският народен представител от „Възраждане“ Ивелин Първанов, преди началото на протеста, който беше охраняван от патрулни полицейски екипи.
Областният координатор на „Възраждане“ – Плевен Данаил Раденцов каза за Дарик радио: „С протеста днес за пореден път заявихме ясно нашата позиция относно продажбата или по-точно подаряването на двата реактора. Правим го, не за себе си, а за всички българи и България. Знаем, че по-голямата част от българския народ ни подкрепя и е до нас.
По време на протеста не се стигна до ескалации или провокации и така ясно заявихме освен от пленарната трибуна, и на терен, какво смятаме за тази престъпна сделка“.
Припомняме, че преди 57 години, на датата 15-ти юли 1966 г. е подписана Българо-съветска спогодба за изграждане на атомна електрическа централа в тогавашната Народна република България.
Строежът на АЕЦ „Козлодуй“ започва през 1970 година, а първият ѝ реакторен блок е официално открит на 4 септември 1974 година. След това тя е поетапно разширявана с още пет блока, за да достигне максимална инсталирана мощност от 3760 MW. През 2004 – 2006 година първите четири блока са спрени и предадени за извеждане от експлоатация на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“.
Остават да функционират два блока - съветско производство модел ВВЕР-1000 с инсталирана мощност по 1000 MW.