Учебните програми трябва да са изчистени от излишни академични термини, а в тях да има повече практически примери и знания, насочени към ежедневието, за да разбират учениците защото учат дадено нещо. Това заяви във Варна министърът на образованието Николай Денков. Той добави, че до средата на годината трябва да приключи прегледът на програмите, а след това ще бъдат разгледани и учебниците.

„В много учебници авторите са си позволи да надграждат с академични знания и усложнения, които не следват директно от учебните програми. Изрично ще поискаме от авторите да се съобразяват с описаното в програмите. Учители и психолози ще следят дали програмите и учебниците са адекватни за учениците” .

Следващата учебна година ще започне на 15 септември, но в министерството продължава обсъждането на предложението от 2023 г. учениците да тръгват на училище със седмица по-рано.

„Идеята е учителите да влизат в училище към 1 септември и до 7 септември да приключват с подготовката за новата учебна година, след като административните процеси вече са опростени и дигитализирани. Тази седмица ще бъде използвана за повече ваканции, разпределени през цялата учебна година. В другите държави по-често има ваканции, докато в България процесът не е ритмичен”.

Заболевамостта от коронавирус сред учениците и учителите е спаднала драстично. Положителните тестове в цялата страна тази седмица са били 200, а през предходната – два пъти повече. В месеците с най-високи стойности положителните проби са били 1 400, каза още Николай Денков. Във Варна той посети Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване “Николай Хайтов”.