Очакват се промени в правилата за влизане в Шенген до няколко месеца. Започват да функционират Европейската система за информация и ауторизация на пътувания (ETIAS) и придружаващата я Система за влизане/излизане (EES). Това съобщава ATOR.
Според Европейската комисия целите на двете програми са „укрепване на вътрешната сигурност“, противодействие на незаконната миграция и предотвратяване на трансграничната престъпност и тероризма.
ЕК призова за приемането на България в Шенген
Системата EES ще се използва за регистриране на пътниците от трети държави при всяко преминаване на външна граница на ЕС.
Системата ще регистрира името на лицето, вида на документа за пътуване, биометричните данни (пръстови отпечатъци и изображение на лицето), както и датата и мястото на влизане и излизане.
Тя ще може да регистрира отказите за преминаване на границата, да идентифицира по-ефективно лицата, които са пресрочили престоя си в страната, и да установява случаи на измами с документи и удостоверения за самоличност.
ЕП одобри резолюцията за Шенген
Базите данни на ETIAS и EES ще се "свързват" помежду си. Освен това тези обширни биографични и биометрични данни на ЕС, включително всички визови досиета, ще бъдат достъпни за използване в реално време от граничните органи в цялото Шенгенско пространство.
Например, ако дадено лице просрочи визата си за една държава и замине за друга, това ще бъде незабавно регистрирано и изпратено на граничните власти на шенгенската държава, която е издала документа. По този начин системата EES ще улесни пътуването на добросъвестни пътници от трети страни.
ЕП се очаква настоятелно да призове България и Румъния да бъдат приети в Шенген
Така например ще се дава възможност за сканиране на паспорт и пръстови отпечатъци, за да се избегне срещата с граничен служител. Устройствата ще сканират паспорта, лицето и четири пръстови отпечатъка на всеки пътник. Разрешението за влизане или излизане ще бъде давано автоматично - след анализ на електронното "досие" на посетителя.
Понастоящем пътниците, които влизат в Шенгенската зона, трябва да преминат през лична проверка и да получат печат на паспортния контрол. ЕС обаче смята тази схема за остаряла.
ЕК представя нова стратегия за Шенген
Тя води до образуване на опашки, не предоставя напълно надеждни данни за преминаването на границата и не идентифицира систематично лицата, които нарушават условията на разрешения престой.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Откриха във Видин "Форд Мустанг", издирван в Шенгенска информационна система и Интерпол
- Външният ни министър: Имаме напредък по темата с падането на визите за САЩ
- Велопоход от Видин до Калафат по случай присъединяване на България и Румъния към Шенген
- Голямото жури: Kакво се променя с пълното ни членство в Шенген?