До края на тази година или най-късно до началото на 2025 г, трябва да бъде изготвен стандарт по очни болести, който на този етап липсва. Предстоящият е базиран на изготвените предложения от Българското дружество по офталмология.
Това каза в интервю за рубриката „По-здрави с Дарик Югоизток“, председателят на колегията – чл.-кор. проф. д-р Христина Групчева. Тя оглавява научният и организационен комитет на Годишната научна конференция на дружеството. За първи път престижният форум се провежда край морския бряг в Международния конгресен център на Бургас, със съдействието на ръководството на Общината.
Темата е пряко свързана със съвременните тенденции на лечение: „Офталмология и интердисциплинарни решения“.
Водещи специалисти в областта на офталмологията, както и от други специалности на медицината, учени и млади лекари са част от форума, който в рамките на три дни от 4 до 6 октомври ще обхване актуалните въпроси и тенденции в зрителното здраве и ранните симптоми при значимите заболявания в световен мащаб.
„За първи път в нашата история провеждаме интердисциплинарна конференция, в която сме поканили специалисти от различни, гранични за офталмологията области. Съзнаваме, че човек не е ходещо око. Нашите пациенти имат и други проблеми. И ние се опитваме да разширим концепцията за интегрирана грижа, затова днес участват невролози, кардиолози, фармацевти, онколози, дерматолози, УНГ и др. специалисти“, обясни проф. Групчева.
По думите й, в България не все още не се говори много за приоритет очно здраве, затова и от Дружество правят опити, чрез различни канали да осъществяват комуникация с националните организации и МЗ. „Важно е личното отношение и отговорност на всеки един човек, затова и нашите усилия са насочени към обществеността, за да разберат по какъв начин те трябва да съдействат за да можем комплексно да решим проблема на пациента“, каза още председателят на БДО.
Статистиката посочва, че сред заболяванията в България, които най-често водят до необратима слепота са глаукомата и дегенерация на макулата. „Има, разбира се и много други, редки заболявания, които засягат хора в по-млада възраст и имат негативен ефект по отношение на целият им живот, но тези две болести са основен фокус. Едно системно заболяване, което има неблагоприятни ефекти върху зрението е диабета. А у нас много пациенти са с лош контрол на диабета, следователно с нарушено зрение. Ние имаме върху какво още да работим, заедно с другите специалисти, в създаването на критерии, по които да лекуваме тези пациенти адекватно, бързо и трайно и да предотвратим трайна загуба на зрение“, сподели още проф. Христина Групчева.
Д-р Ирина Кунева - началник на „Очно отделение“ в Специализирана болница за лечение на очните болести "Зора“
Остава и друг проблем. По думите на водещият специалист д-р Ирина Кунева, началник на „Очно отделение“ в Специализирана болница за лечение на очните болести "Зора“, голяма част от пациентите търсят лечение на твърде късен етап.
„Много пациенти не са запознати доколко дегенерацията на макулата, например е лечима. Трябва да се търси по-ранна помощ, защото колкото по-рано започне лечението ,толкова повече имаме шансове да подобрим зрението или в най-лошия случай да го запазим, такова, каквото е. Нужен е повече медиен шум, за търсенето на лекарска помощ при загуба на зрение, защото при нас често идват пациенти, които споделят че не виждат от месеци…“, споделя д-р Кунева. Според нея, съществена роля за навременната реакция играе личният лекар. „Той трябва при наличието на симптоми веднага да ги насочва към очен лекар, за да има по-голям шанс за пациента“, пояснява специалистът.
Цялата тема, чуйте в звуковия файл: