“Емоцията е много голяма и ще ни държи много дълго време. Мисля, че успяхме да направим една великолепна церемония, едно страхотно тържество в ДКТ „Иван Радоев“, с много настроение и много припомнени исторически моменти, с едно невероятно слово на проф. Койчев, който припомни исторически моменти за университета и за това, как се е развивала нашата Алма матер. С думите, които казаха президентите Росен Плевнелиев и Георги Първанов, както и на министъра на здравеопазването и зам.-министъра на образованието и науката.
Наистина направихме така, че честването на 50-годишнината на Медицински университет - Плевен да се помни дълго време. Получихме толкова много похвали и споделени емоции на бивши и настоящи преподаватели, и на хора, свързани по един или друг начин с университета.
Сред тях бяха хора, пропътували толкова големи разстояния от Япония, Съединените щати, Индия, Англия, Германия и други страни от целия свят, които дойдоха специално, за да отбележат юбилея на нашата Алма матер и да споделят този тържествен момент с нас. Наистина беше вълшебно и каквито и думи да използваме ще бъдат малко – една институция, която е дала толкова много на българското медицинско образование и на българската медицина, и не само. Трябва да кажем, че в последните години с развитието на роботизираната хирургия, на телемедицината и с партньорствата, които имаме в Япония и в Съединените щати, се говори все повече за МУ-Плевен като средище, като образователен и научноизследователски център в световен мащаб“.
Това каза за Дарик радио, ректорът на Медицински университет – Плевен проф. д-р Добромир Димитров, по повод отбелязването на 50-годишнината от създаването на плевенското висше училище, което беше осъществено с множество значими събития, в рамките на около месец.
Финалът беше положен с тържествено честване и празничен концерт на Плевенска филхармония и солисти - световноизвестния цигулар Веско Ешкенази и бравурната акордеонистка Вероника Тодорова - Медицински университет – Плевен отпразнува юбилея си в Драматично-куклен Театър „Иван Радоев“ на 31 октомври 2024 г.
На празничното събитие присъстваха важни за плевенската Алма матер официални гости, президенти на Р България, посланици и почетни консули, министри и народни представители, ректори на 21 висши училища от страната и чужбина, представители на Българската академия на науките и на Селскостопанска Академия, кметове на общини в Северна България, директори на здравни заведения и институции, директори на начални, основни и средни училища, чуждестранни партньори и възпитаници.
По повод юбилея Медицински университет – Плевен беше удостоен с множество високи отличия, сред които и Почетен плакет и орден „Св. Св. Кирил и Методий“, на президента на Р България Румен Радев.
„Трябва да кажем, че тържеството се случи в епицентъра на една сериозна политическа криза – поредни, седми избори за период от три и половина години, затова благодаря на всички, които дойдоха, а други изпратиха свои представители.
Получаването на ордена „Св. Св. Кирил и Методий е атестат за ролята и мястото на медицински университет – Плевен в развитието на медицината в България“.
Относно това, накъде е отправен погледът на ректора и на академичното ръководство на МУ-Плевен, проф. Димитров каза:
„Подготвяйки тържествата за 50-годишния юбилей си дадохме сметка, че следващата сериозна оценка за развитието на институцията трябва да е на 100-годишния юбилей. Затова поставихме пред входа на Ректората „Капсула на времето“, с която маркирахме това, което се случва в момента в нашата Алма матер и оставихме част от инструментариума и пособия, които използваме сега в медицината, за да видим след голямата крачка от 50 години, какво ще се е случило. Знам, че с високите технологии и изкуствения интелект ни очаква голяма промяна на догмата в медицината като цяло. Ще се променят страшно много неща.
Представете си преди 50 години къде е била медицината и колко лоши са били резултатите при диагностиката и лечението на сърдечно съдовите и онкологични заболявания, а сега имаме над 90 % успеваемост при някой от тях. Замислете се, къде ще бъдем след 50 години.
Виждате, как вървим по стъпките на минимализиращата травма за нашите пациенти и съм убеден, че този път ще бъде извървян рамо до рамо с високите технологии, защото те компенсират нашите чисто човешки недостатъци. Нашите недостатъци на зрение, на слух, на познание, на възможността на човешкия мозък да комбинира в един момент, за много кратко време няколко познания, няколко научни доказателства – точно за това ще ни помага изкуственият интелект, да ги обобщава по-бързо от нас".
Ректорът на МУ-Плевен проф. Добромир Димитров отбеляза ролята на академичния екип, който работи за по-доброто бъдеще на медицината у нас.
„Благодарен съм на целия екип – цялата техническа комисия, на моите заместник ректори, на деканите и техните заместници, на директора на Медицинския колеж проф. Николай Колев, и разбира се на академик Григор Горчев и член кореспондент проф. Славчо Томов.
За последните две години на подготовка за отбелязването на 50-годишния юбилей на Медицински университет – Плевен, беше свършена много работа. Чухме много идеи, много дискутирахме, помислихме и за най-малкия детайл и мисля, че нашите гости усетиха, че го направихме с много любов.
Пожелавам си, нашето ръководство да предаде успешно щафетата на следващото ръководство. Да изградим такъв тип лидери и визионери за развитието на нашата Алма матер, която да продължи развитието си, не със същите, а с още по-бързи темпове!“, каза ректорът на Медицински университет – Плевен, проф. д-р Добромир Димитров.
Още по темата
- В МУ-Плевен откриха изложбата „Руско-турската освободителна война (1877 – 1878) и Освобождението на България в гравюри”
- Акад. Григор Горчев: Роботизираната хирургия стана стандарт и ние, нашето поколение, сме късметлии
- Проф. Славчо Томов, чл. кореспондент на БАН: Съвременната наука не е индивидуално състезание, а комплексна и екипна работа
- На Тържествен Академичен съвет наградиха заслужили преподаватели на МУ-Плевен/ВИДЕО/