Оплакванията при захарния диабет тип 2, от който страдат над 90 на сто от диабетиците, настъпват прекалено късно, когато вече са налице усложнения от заболяването. Това означава, че диабетът е съществувал 5 или 10 години, обясни пред Дарик един от най-добрите ендокринолози в България проф. Цветалина Танкова, която завежда Катедра по ендокринология към Медицинския университет, както и Клиника по диабетология в ендокринологичната болница „Акад. Иван Пенчев.”

За да се открие диабетът навреме, когато ситуацията все още е обратима, но няма симптоми, е нужна профилактика, а някои пациенти биват диагностицирани случайно, по време на изследвания по друг повод, допълни Танкова.

"Диабетът е много коварно заболяване, което човек може да има много години, но не знае за това и да го открие случайно, когато отиде да си направи изследвания по друг повод. Тогава се установява, че този човек е бил с диабет години преди това. Тази тенденция продължава и най-общо се казва, че около 50% от хората с диабет не знаят за това. Това показва, че една сериозна група от хора с диабет не знаят за съществуването му, заради което ние правим всичко възможно диабетът да се търси активно - да се правят редовно профилактични прегледи, както и изследвания, в които може да се установят предиабетно състояние или диабет. Особено при предиабетното състояние трябва да се знае, че то е обратимо," посочи ендокринологът.

При захарен диабет тип 2 може в продължение на години да няма никакви оплаквания и диабетът да бъде открит по друг повод. Именно затова ние трябва да търсим активно това заболяване, тъй като оплакванията настъпват късно, когато вече има усложнения. Това означава, че диабетът е съществулал 5, 10 или повече години и по повод на инфаркт, инсулт, изтръпване на краката, язва на стъпалото, увреждане на бъбреците или очите – човек търси друг тип специалист, който го насочва към изследване на кръвната захар. Тогава се вижда, че усложнението е станало повод за установяване на заболяването, но тогава вече е много късно,” каза още тя.

Професор Цветалина Танкова допълни, че съществува пряка връзка между захарния диабет и артериалната хипертония.

Какво не знаем за зависимостта между сърдечно-съдовите заболявания и захарния диабет и как да променим тревожните тенденции, чуйте от интервюто на Димитър Панев с проф. Цветалина Танкова в звуковия файл: