Има данни, че никотинът има отношение към блокиране на рецептора за заразяване с коронавирус, няма обаче големи наблюдения по този въпрос. Предвид, че пушенето вреди на всички органи и системи, не трябва да успокояваме, а още по-малко и да окуражаваме пушачите, че пушейки ще са по-малко рискови за ковид.

Тезата изрази пред Дарик един от най-добрите кардиолози в България проф. Борислав Георгиев.

По повод публикациите за смъртни случаи от електронни цигари, които се появиха в интернет пространството през 2019 година, проф. Георгиев обясни, че се оказало, че самият разтвор, който се изпарява в контейнерите, е бил доста променен и несъобразен с изискванията на регулаторите и пазара.

Затова съветът на кардиолога тук е – разтворите да не се променят от потребителя или да не се купуват от улицата, защото там има проблем с качеството и с безопасността. 

Не трябва отново да се неглижира отново контролът на артериалната хипертония, на дислипидемията, както и на други параметри, защото част от хората в пандемията ограничиха посещенията за контролни прегледи. Не трябва да се ограничават и здравословното хранене, и физическата активност. Дори в състояние на затвореност в дома, човек трябва да прави гимнастики и да се движи,” посъветва кардиологът.

В момента покрай ковида се публикуват всякакви неща. Някой наблюдавал върху трима души нещо, след което го публикува и така се появяват страшно много разнопосочни съобщения. Хубаво е, когато говорим за нещо, то да бъде научно обосновано. Да, има данни, че самият никотин има отношение за блокиране на рецептора за залавяне на вируса. Нямаме обаче големи наблюдения, както и научни данни, че тютюнопушенето предпазва от заразяване с короновирус. Хубаво е да знаем, че тютюнопушенето вреди на всички органи и системи. Не трябва да успокояваме пушачите, виждам, че и пушачи, и непушачи имат доста еднакъв риск за заразяване при това масово заразяване. Останалото са недоказани информации. Да, има логика, че никотинът, инхалиран през пара, може да има отношение към рецептора за залавяне на вируса, няма обаче доказателства,” категоричен е проф. Борислав Георгиев.