Финансова подкрепа по проекта за наемане на младежи до 29 годишна възраст могат да получат работодатели от реалния сектор, а също и органи на изпълнителната власт съгласно Закона за местното самоуправление и местната администрация, общинските предприятия по чл. 52 от Закона за общинската собственост, органите на централната администрация на изпълнителната власт и териториалните им структури, съгласно чл. 38 от Закона за администрацията, като последните могат да заявят свободни работни места само за стажуване при работодател за младежи със завършено висше образование. Това информират от Областна администрация - Плевен.
Финансовата подкрепа се предоставя на работодатели, които наемат на работа безработни младежи до 29-годишна възраст чрез следните три възможности:
сключване на трудов договор за обучение по време на работа, за срок до 9 месеца, като през времето на обучението обучаемият получава трудово възнаграждение за действително отработеното време. С такъв трудов договор работодателят се задължава да обучи работника или служителя в процеса на работата по определена професия или специалност. Договор по чл. 230 от КТ се сключва с младежи, които не притежават квалификация по професията, по която ще бъдат обучавани в процеса на работа. Допустимо е такъв договор да се сключва с лица, които притежават квалификация, но по друга професия или специалност. Съгласно разпоредбите на КТ, работодателят е задължен да осигури работа за срок до 3 години, съобразно придобитата квалификация, на успешно завършилите обучение лица по проекта (чл. 230, ал. 4 от КТ). Обучението се подпомага от ментори, които могат да бъдат, както определени от работодателя негови служители/работници, така и физическите лица, които представляват Работодателя. Възнаграждението на включените в обучение лица е в размер на минималната работна заплата за страната, а на менторите е в размер 1/2 от минималната работна заплата (за назначените на трудово или служебно правоотношение).
сключване на трудов договор за стажуване, за срок от 6 до 9 месеца, като възнаграждението е в размер на минималния осигурителен доход за съответната основна икономическа дейност и квалификационна група професии за съответната година, към които се отнася разкритото стажантско място (чл. 233б от КТ). Стажуването е изпълнение на работа под наставничеството на работодателя или на определено от него лице - наставник, с цел усвояване на практически умения по придобита професия или специалност. Такъв трудов договор може да се сключва само с лица, които притежават квалификация, придобита в системата на средното или висшето образование, за работа на длъжност, която съответства на придобитата от лицето квалификация. Стажуването е за срок от 6 до 9 месеца. При стажуване не се поемат разходи за възнаграждение на наставник.
сключване на трудов договор за заетост за период до 9 месеца с осигурен ментор на разкрити от работодателите работни места в сферата на осъществявани от тях дейности на длъжности попадащи в обхвата на единични групи професии от 2 до 9 клас от НКПД 2011 г. Възнаграждението на наетите младежи е в размер на минималния осигурителен доход за съответната основна икономическа дейност и квалификационна група професии за съответната година. Ментори могат да бъдат определени от работодателя негови служители/работници, назначени на трудово или служебно правоотношение, като със средствата по проекта се покриват разходите им за възнаграждение в размер 1/2 от минималната работна заплата.
По проекта се възстановяват и разходи за обществен превоз на пътници с автобуси по утвърдените републиканска, областни или общински транспортни схеми или за железопътни превози на пътници в случаите, когато безработното лице е приело предложената от Агенция по заетостта „подходяща работа" по смисъла на Закона за насърчаване на заетостта. Разходите за транспорт покриват стойността на разходооправдателните документи (билети - до 2 транспортни средства на ден в една посока; дневни карти), съответстващи на отработените дни за първия месец от стажа/обучението по време на работа/заетостта.
Всички процедури и необходими документи за кандидатстване и включване в проекта са публикувани на Интернет страницата на Агенцията по заетостта.
След одобрение на работодателя и на безработните лица между Агенция по заетостта и работодателя се сключва договор за осигуряване на заетост. На работодателите се възстановяват вече извършени разходи за работни заплати и осигурителни вноски за наетите лица по проекта, като е регламентирана и възможност да се възстановяват освен вече изплатени, но и само начислени разходи на работилите през отчетния месец лица.
Важно е съшо да се знае, че;
Работодателите могат да подават заявки за свободни работни места за младежи с регистрация в Дирекции „Бюро по труда" на територията на цялата страна;
Всички действащи към момента договори с работодатели за стажуване/обучение по време на работа могат, по преценка на съответния работодател, да бъдат анексирани съобразно новите условия по проекта.
Заетостта по всички договори с работодатели следва да приключи не по-късно от 31.07.2023 г.
Повече информация за условията на проект „Младежка заетост" и кампанията „Да работиш (е) яко" може да бъде открита на официалната страница на Агенцията по заетостта https://www.az.government.bg/pages/ophrd-2014-2020-procedura-mladezhka-zaetost/ и във всички дирекции „Бюро по труда" в страната.