Превантивните мерки, въведени от екоинспекцията в Пловдив, остават в сила заради тлеещия пожар на депото за утайки край село Катуница. Ограниченията са за жителите на града и околните населени места и включват затваряне на прозорците в пиковите часове на замърсяване, отмяна на занимания на открито и използване на маски при дълъг престой на открито.
Пожарът тръгва от горящи треви и храсти в понеделник около обяд и бързо обхваща около 20 дка. След това пламъците се прехвърлят върху територията на хвостохранилището, в което са депонирани утайките от пречиствателната станция на ВиК-Пловдив. Към момента площта на огнената стихия е 100 дка, заяви за Дарик областният управител проф. Христина Янчева, която е на депото.
„Пробва се нов метод за потушаване на пожара, защото почти на 80% има тлеещи огнища, а теренът е труден. От РЗИ препотвърдиха и в днешния следобед превантивните мерки, които са публикувани на тяхната страница. От екоинспекцията следят непрекъснато за замърсяването на въздуха с фини прахови частици и ако има нещо по-тревожно, ще променят мерките“, каза още областният управител на Пловдив.
Здравните мерки бяха взети на заседание на Кризисния щаб на Областна управа, което беше свикано още вчера заради обгазяването първо на Катуница. Снощи в Пловдив също се усещаше силна миризма на изгоряло, а данните на измервателните станции показаха сериозно завишение на фините прахови частици във въздуха.
Хвостохранилището не е действащо и последно там са депонирани утайки през 2008 г. Има проект за неговата рекултивация от 2015 г. , но той така и не е реализиран, тъй като водното дружество не разполага с необходимите над 6 млн. лв. Затова ВиК-Пловдив очаква помощ от държавата, за да обезопаси хвостохранилището.