Областният управител Румен Русев днес проведе среща, на която покани и присъстваха представители на гражданското общество в Добрич, които изразяват недоволство от качеството на водоподаването в различни райони на града, и ръководството на „ВиК Добрич“ АД в лицето на изпълнителния директор Николай Николов, административния директор Маргарита Георгиева и главния инженер на дружеството Димитър Радушев.

Няколко бяха основните въпроси, които гражданите поставиха – на какво се дължи намаленото водоподаване и липсата на такова в различни части на града; колко е срокът за отстраняване на авария, след подаване на сигнал за такава; защо подадени сигнали за аварии с месеци не се отстраняват; чие е задължението за възстановяване на пътната настилка след отстраняване на авария; чия е отговорността за отстраняване на проблеми след реализирания воден цикъл. Не на последно място гражданите на Добрич искаха да знаят има ли воден режим и настояха за подобряване на комуникацията.

Изпълнителният директор на „ВиК Добрич“ АД Николай Николов и главният инженер Димитър Радушев дадоха максимално изчерпателни отговори на поставените въпроси, като не скриха, че дружеството има сериозни затруднения и множество проблеми. „Като ново ръководство виждаме и осъзнаваме ясно какви са пропуските в работата ни и се стараем да подобрим работата на всички нива и във всички отдели. Не бяхме подготвени за толкова дълга профилактика, като време, на съоръженията от страна на „Енерго Про“, което доведе до смущения във водоподаването в града през последните дни“ – каза Н. Николов, като допълни, че високите температури и повишената консумация на вода допълнително са допринесли за нарушеното водоподаване. Изпълнителният директор на „ВиК Добрич“ и екипът му увериха гражданите, че се работи по подобряване на процесите – по-бързо отреагиране на сигналите за авария, подобряване на информацията за местата и районите с нарушено водоподаване, като Н. Николов препоръча да се следи актуалната информация на сайта на дружеството. Той допълни, че се обсъжда в момента и се търси оптимален вариант за въвеждане и на още един дигитален информационен канал, за който своевременно след изработката му, хората ще бъдат осведомени.

По отношение на проблемите в резултат на реализирания воден цикъл от водното дружество заявиха, че тъй като обектите са в гаранционен срок, а бенефициент е общината – то сигналите трябва да бъдат подавани към Община град Добрич.

В резултат на конструктивния диалог областният управител Румен Русев препоръча на ръководството на водното дружество да подобри комуникацията и своевременно да подава информация към населението за нарушения във водоподаването. Обръщайки се към гражданите, Румен Русев изрази надежда, че упражнявайки правото си на потребител на услугите на ВиК, ще бъдат градивен и коректен партньор при контрола, който осъществяват, като добави, че е готов да окаже пълно съдействие, както на жителите на града и областта, така и на водния оператор, за да се подобри услугата за всички.

Също днес се проведе работна среща във връзка с писмо на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов, който е и ръководител на създадения от министър-председателя Димитър Главчев Оперативен щаб на национално ниво за преодоляване на кризата с пожарите в страната. На срещата присъстваха ръководството на ОД МВР, представител на Регионална дирекция по горите във Варна, представител на Областно пътно управление, директорът на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и директорът на Областна дирекция „Земеделие“. Целта беше да се направи анализ на пожароопасната обстановка в областта и готовността за реакция и координация при необходимост. В анализа, представен от комисар Дарин Димитров – директор на РД ПБЗН, сподели, че за месец в областта са възникнали 140 пожара, като основната вина за тях е човешка небрежност. Той поясни, че сериозният проблем в областта при възникване на пожар е наличието на вятър, което води до бързото разрастване. По отношение на организацията за реакция Д. Димитров бе категоричен, че има добра координация между различните институции, земеделските стопани по места оказват помощ.

Инж. Десислава Иванова – директор на ОД „Земеделие“ информира, че има издадена заповед за повишен риск при достигане на восъчна зрялост на посевите, направени са прегледи на техниката и всички земеделски стопани спазват изискванията за противопожарна защита. Тя припомни, че от 18.07.2024 г. има издадена заповед на министъра на земеделието и храните, с която до 18 август т.г. се забранява дейности по косене с мулчъри и други уреди в пасища и мери. В изпълнение на заповедта за обявения пожароопасен сезон за 2024 г. временно за месец са спрени дейностите по косене на банкетите по републиканската пътна мрежа. РД ПБЗН съвместно с Регионална дирекция по горите – Варна, извършват проверки за спазване на противопожарните мерки в държавните горски и ловни стопанства.

Областният управител Р. Русев ще подготви писмо до общините, с което апелира кметовете и кметските наместници по места да информират населението за забраните за палене на огън на открито, та дори и в личните дворове, защото рискът от пожари е изключително висок. Р. Русев за пореден път настоява населението да бъде отговорно и изразява увереност, че при забелязване на признаци на пожар, своевременно ще бъдат подавани сигнали на тел. 112.