"Следобедният блок" може би е най-културното предаване в ефира на Вселената. Темата за културното наследство е основна движеща сила в него.
Къщата на бившата Хърватска мисия през 30-те години предстои да бъде бутната. Къщата с ягодите е в окаяно състояние.
С Ивайло Нойзи-Цветков говорим за смисъла на културното наследство. От една страна сме консервативни, от друга не толкова.
"В „Егоист“ се борехме да не бутат мавзолея, а да го направят Художествена галерия. Не можахме да се преборим, но това ми се вижда по-цивилизовано и Западно решение. Сграда, която е функционирала по един начин, да бъде преправена", сподели той.
"Стигаме до казуса за Халите. Частната собственост и инициатива трябва да е във фокуса. А не тази вълна от етатизъм. Аз заставам зад тази кауза да бъде частен инвеститор, при положение, че общината и държавата не се грижат. Местната власт доказва, че не е добър стопанин, когато става дума за културно наследство. Но да се каже, че при съответните ангажименти, тя ще бъде възстановена в оригиналния ѝ вид. Защо да не се направи дигитален музей на София в приземния етаж", коментира Нойзи.
"Има един изход - да се позволи при определени параметри, при граждански и общински последващ контрол как се изпълнява. В крайна сметка трябва да има работещи решения. Трябва да се намери добър стопанин. Пространството е за тържище е в момента. В един момент толкова свикваме с фасадите, че забравяме за предназначението на това място", каза още културологът.
"Защо да не запазим първоначалната функция, която е била закрит пазар. Това е старият център на София. Оттам се е зародила градската култура. Специално тази знакова сграда може да има нов живот, но разбира се с препратка към оригиналната", завърши Цветков.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня и на страницата ни във Фейсбук