Приключиха заседанията по делото за добив на газ в Добруджа в Административен съд – Варна. В него инвеститорът „Русгеоком БГ“ обжалва отказа на директора на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Варна да даде разрешение за проучване и добив на газ в община Генерал Тошево – находище „Спасово“. Даден е едномесечен срок на страните да напишат своите становища и още седмица да разменят мнения по тях. След това съдията обеща да се произнесе в разумен срок, предвид огромния обем и сложната материя на спора. Тя предположи, че това ще стане преди лятната ваканция на съда.
На последното заседание по делото бе изслушана една експертиза – здравно-екологична, направена от д-р Димитър Томов. Въпреки това заседанието продължи пет часа. В неговото начало пред Варненския административен съд, се събраха десетки хора, които отново заявиха желанието си Добруджа да остане чиста земя и да не се допуска добив на газ. Част от тях проследиха заседанието в съседна зала чрез видеовръзка. Сред тях бе и кметът на Генерал Тошево Валентин Димитров.
В залата, експертът, който е обследвал доклада по оценка на въздействието на околната среда (ОВОС), изложи мнението си и научни материали за опасността при добив на газ за чистотата на въздуха и подпочвените води, както и за замърсяването с шум от тежките машини на площадката със сондажи. Обект на внимание бяха азотните окиси, които ще бъдат разпространени във въздуха в критични дози, като не е изчислено подробно докъде ще достигне въздействието им с вятъра.
Друг фактор, който, според експерта буди притеснение, е рискът от наличие на серен диоксид и сероводород в газа, който се добива, като този въпрос не е разгледан също внимателно в доклада по ОВОС. Той изтъкна и други непълноти и противоречия в него.
Д-р Томов подчерта, че не е направен анализ кои и колко точно ще бъдат засегнатите от инвестиционното намерение и това пречи да се оцени здравния риск в детайли. Не са описани и възможните аварии, които могат да възникнат. Той изказа съмнение относно контрола от страна на фирмата върху мерките, които са разписани в намерението, за опазване на здравето и околната среда.
Жалбоподателят зададе редица въпроси и накрая оспори изложената експертиза като поиска тя да бъде отхвърлена. Това не бе споделено от прокурора и от другите страни по делото и здравната експертиза бе приета от съда. Адвокатът на РИОСВ каза, че написаното от д-р Томов е изчерпателно и ясно, доколкото позволява подадения доклад от инвеститора и подчерта, че на „Русгеоком БГ“ са били дадени две възможности да допълни ОВОС относно здравните и екологични рискове, но те не са го направили.
В последните си думи, от фирмата настояха съдът да отмени решението на директора на РИОСВ, с което не допуска добив на газ в община Генерал Тошево. Заинтересованите страни – Дона Пикард, представлявана от адвокат Явор Стойчев, и Иванка Казакова, заявиха, че искат отхвърляне на жалбата на „Русгеоком БГ“. Прокурорът обаче счита възраженията на инвеститора срещу решението на директора на РИОСВ за основателни, защото са допуснати административно-процесуални нарушения при издаването на акта и има основание съдът да го върне на инспекцията.
Чуйте в аудифайла мнения след делото на Синтия Недялкова и Иванка Казакова.