Президентът Румен Радев призова отговорните институции за категорични и ефективни действия за ограничаване на купения и контролирания вот в изборите на 27 октомври, така че в 51-вото Народно събрание да няма депутати, които са получили място в парламента в резултат на търговия с вот.
По време на среща в президентството за подготовката и честността на предстоящите избори, държавният глава коментира още, че освен от фактическите купувачи на гласове, отговорност трябва да бъде потърсена и от партиите, които се възползват от техните услуги.
Институциите, които са отговорни за подготовката на изборите на 27 октомври се събраха на среща в президентството в сряда.
“Появиха се характерни имена и прякори , злощастно известни от недалечното ни минало. Аз и обществото очакваме тази борба с купения и контролиран вот да не се свежда само до дилърите на гласове, а да се обърне внимание и по-нагоре - на тези, които се ползват от техните услуги и които съответно раздават парите. И най-вече ние трябва да направим така, че не само в следващия, а в нито един български парламент да не влизат представители на купения и контролиран вот”, заяви президентът Радев.
Снимка: Президентът Радев настя за решителни мерки срещу купувачите на гласове на високо ниво / БТА
В отговор вътрешният министър Атанас Илков коментира, че в МВР са запознати с голяма част от лицата, за които са получени сигнали, че са купувачи на гласове.
“За по-голямата част от лицата ние имаме вече предприети действия за тяхното обезпечаване, така че не сме чакали някой през социалните мрежи да ни подаде индикация”, каза министър Илков.
Той очевидно визираше поста на кандидата за депутат Ивайло Мирчев, който публикува списък с прякори на лица, за които се твърди, че въртят търговия с гласове. Илков обаче подчерта, че подобни публикации са затруднили работата на МВР, защото са имали “сигнален ефект” спрямо лицата, по които полицията е работила.
Снимка: Вътрешният министър Атанас Илков съобщи, че МВР работи отдавна по противодействие на купения вот / БТА
Във връзка със списъците с купувачи на гласове изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов заяви:
“Не е достатъчно някой само да има прякор, за да бъде набеден в извършването на престъпление. Ние ще работим по тези граждани, по тези хора, които са изложени в списъка, но не можем да изкараме никого виновен преди да са събрали конкретни доказателства срещу него”.
Според Сарафов не бива да се преекспонира списъкът, защото в днешно време всяко нещо се използва в рамките на политическата предизборна кампания и това може да е предизборно оръжие за елиминиране на опоненти.
Снимка: Борислав Сарафов припомни, че пускането на списъци с прякори може да е "оръжие" в предизборната кампания и подчерта, че са необходими доказателства / БТА
Според президента основният приоритет на служебния кабинет трябва да бъде гарантирането на честни избори и максималното ограничаване на купения и контролирания вот, защото именно те отблъскват избирателите.
Още по темата
- Либералите в Европейския парламент изключват “ДПС-Ново начало” (ОБНОВЕНА)
- Иван Брегов: Зад Сарафов се готви алтернативна кандидатура за главен прокурор
- Орбан: България винаги е била ключова страна за енергийната сигурност на Унгария
- Президентът приема Виктор Орбан, фокус на разговорите ще е сигурността в региона