Президентът Румен Радев ще проведе консултации с представители на парламентарните групи в 49-ия парламент. По предварителна информация от пресцентъра на президентството, срещите ще са в рамките на два дни, понеделник и вторник.

Междувременно въпросът ще има ли ново правителство и ротация на премиерите, все още е без отговор, след като преговорите между ГЕРБ-СДС и "Продължаваме Промяната – Демократична България" продължиха целия уикенд.

"Водим разговори, които смятам, че на този етап са конструктивни", заяви на влизане в сградата на парламента пред журналисти сутринта в неделя заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Деница Сачева. Други изявления не бяха направени до десетия час на разговорите от нито един представител на преговарящите екипи.

В преговорния екип от страна на ГЕРБ-СДС, освен Сачева, влизат още вицепремиерът и министър на външните работи в оставка Мария Габриел и заместник-председателите на парламентарната група Теменужка Петкова и Рая Назарян.

В екипа на ПП-ДБ с премиерът в оставка Николай Денков и лидерите на формациите в коалицията Кирил Петков, Асен Василев, Атанас Атанасов и Христо Иванов.

Днес Румен Радев ще проведе първо консултации с представители на управляващото мнозинство, а във вторник с партиите от опозицията. Няма установен срок, в който президентът да приключи консултациите и да връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство. Според Конституцията той отива при най-голямата парламентарна група.

Ако междувременно обаче преговорите приключат със споразумение, то посоченият за премиер трябва да върне мандата със състава и структурата на кабинета в рамките на една седмица. При върнат неизпълнен мандат, президентът връчва проучвателния мандат на втората по големина парламентарна група.

Ако и вторият опит е неуспешен, последната възможност за съставяне на правителство има избрана от президента политическа сила. При неуспешен и трети мандат държавният глава е длъжен да насрочи дата за предсрочни парламентарни избори.

В неделя Румен Радев заяви, че се надява консултациите да внесат повече яснота за бъдещото управление на страната.

"Все пак да не забравяме – имаха 9 месеца, 9 месеца, в които беше ясно кога ще бъде датата, на която ще се подаде оставката, 9 месеца, в които разпределяха и власт, и ресурси и спояваха вътре сглобката. Така че, всякакви, според мен, прояви на демонстрация на мускули, на внезапни изблици на опозиционнoст, не се посрещат с одобрение от хората", каза президентът.

Припомняме, че в края на миналата седмица досегашните партньори в управлението продължиха да имат разногласие по въпросите, свързани с регулаторите, състава на бъдещия кабинет и плаващите мнозинства в парламента.

Преди началото на преговорите в събота следобед, съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов определи като труднообяснимо политическо поведение искането на Бойко Борисов Асен Василев да бъде сменен като министър на финансите. Иванов изтъкна, че заслугата за бъдещето приемане на България в еврозоната е именно на Асен Василев. 

"За да можем да стигнем до обсъждане на структура и състав на Министерски съвет, ние първо трябва да установим наличието на политическа база за излъчването на такъв Министерски съвет. А това зависи от програмата и от ангажиментите, които ще поемем за реформи".

Иванов допълни още, че партньорите в кабинета трябва да имат обвързано парламентарно мнозинство, а практиката на плаващите мнозинства да бъде изключена.

Преди преговорите да започнат лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов беше категоричен, че на първо място трябва да бъде съставът на кабинета. Той обясни, че за първи път е разбрал, че "министрите и управлението на страната са второстепенни и ние сме държава на регулаторите".

Борисов предложи "оферта" - ГЕРБ да вземат всички министри, без външно министерство, а ПП-ДБ да предложат регулаторите, в които "да влизат само с техни хора". Борисов подчерта, че Мария Габриел сама ще взима решения за министрите в кабинета и не се включи в преговорите през уикенда.

От своя страна Кирил Петков и Атанас Атанасов призоваха лидера на ГЕРБ за по-спокоен тон и изразиха готовност да чуят предложенията на партньорите си за министри, регулатори и политики.