Паралелните светове създават и задълбочават разликите и предразсъдъците, а когато живеем заедно, виждаме, че не сме толкова различни. Това заяви президентът на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска-Давкова, която днес бе на посещение в София.

Тя участва в срещата на високо равнище „Процес Акаба за Балканите III“. Президентът Румен Радев и кралят на Йордания Абдула Втори са домакини на форума в София, предаде БТА. Силяновска-Давкова проведе и двустранна среща с българския държавен глава.

В коментар на участието си в срещата тя посочи, че екстремизмът и тероризмът са особено опасни за ситуацията на сигурност на Балканите.

"Най-важното, и това беше моята заключителна реч, е, че понякога грешно употребяваме понятието фундаментализъм и го обвързваме само с исляма. Всъщност отсъствието на уважение към фундаменталните ценности, които съществуват във всяка религия, води до такива явления и процеси. Трябва да си мерим думите и действията. Трябва да учим младите още от основното училище, че във всички религии тези ценности са основни - мирът, уважението, помощта. Паралелните светове създават и задълбочават разликите и предразсъдъците. Когато живеем заедно виждаме, че не сме толкова различни", посочи Силяновска-Давкова.

Президентът на Република Северна Македония подчерта, че инициативата "Процес Акаба" е извънредна стъпка.

"Ясно е, че светът влезе в много турбулентен етап, че свободата може трудно да се постигне в условия на опасност за сигурността. Може да се каже, че никъде не сме сигурни", посочи тя.

"В случая "Процесът Акаба" се концентрира върху сигурността в региона и споделените мнения и позиции бяха, че още по времето на разпадането на Югославия се появиха радикални, екстремни индивиди, групи и дори цели движения. Днес това съществува и в рамките на Европейския съюз, съществува и на изток". 

Според Силяновска-Давкова причините за това са няколко, но се коренят във факта, че са се появили страни, в които хората не могат да осигурят достоен живот и хората "събират целия си живот в една торбичка и тръгват към непознатото".

"Те тръгват през Балканите към Европа. Това означава, че не могат да си осигурят нормален живот", посочи тя.

"Много е лесно, особено за младите, да станат обект на радикални, екстремистки идеи. Много е лесно отговорността за личното нещастие и нещастието на народа, или на региона, на континента, да се прехвърли на някой друг". По думите ѝ са необходими съвместни действия и всеки да се справя в средата си с радикализма и екстремизма, предвид колко се е задълбочил. 

"Проблемът е в това, че понякога, или дори всякога, механизмите, които се използват от екстремистите, радикалите, терористите, са по-изтънчени от тези, които се използват и от държави и организации. Най-често се използват социалните мрежи", подчерта Силяновска-Давкова. "Затова мисля, че е добре, че този процес е иницииран от Йордания - йорданският крал Абдула Втори е уважавана личност не само в региона, в който живее, но и в целия свят", каза тя. 

Президентът на Република Северна Македония отбеляза още, че на срещата днес е описала състоянието на региона на Балканите.

"Ние имаме много завърнали се (бойци) на Балканите, някои от тях са запалени по идеологията на "Ислямска държава". Това е нещо, с което трябва внимателно да се работи. А когато се работи организирано, както тук, има един комфорт, че сме заедно и ще продължим нататък. Тук няма никакво разделение - етническо или религиозно", подчерта Силяновска-Давкова.

Тя обърна внимание, че процесите на радикализация, екстремизъм и тероризъм понякога водят до етикетиране, което, според нея, е много опасно.

"Еднакво опасни са и ислямофобията и антисемитизмът, трябва да се борим с всичко това. Опасно е селективното правосъдие. Всеки живот е еднакво ценен и трябва да се борим за всеки живот", подчерта тя.

Международните срещи от "Процеса Акаба" по инициатива на крал Абдула Втори се състоят от 2015 г., като тяхната цел е в неформална среда да бъдат обменени идеи и експертиза и да бъде насърчено сътрудничеството и координацията между отделните страни, регионални и международни институции и представители на неправителствения сектор в интерес на международния мир и сигурност. Част от срещите са фокусирани върху отделни региони, като освен посветени на Балканите, до момента е имало и издания на „Процеса Акаба“ с фокус върху Източна Африка, Югоизточна Азия и Латинска Америка, а домакини на форумите в сътрудничество с Йордания през годините са били Индонезия, Албания, Нидерландия, Нигерия, Руанда, Съединените американски щати, Организацията на обединените нации, Сингапур, Испания, Норвегия и Бразилия.