"Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща военни в Украйна".

Това заяви президентът Румен Радев в коментар на изпратеното от САЩ официално запитване до европейските съюзници, включително България, относно готовността им да участват в процеса по гарантиране на сигурността на Киев. 

"Ако си спомняте, големият въпрос, който поставих още с началото на войната в Украйна, беше да не се допуска въвличането на България в нея. Днес, на фона на разпадащата се глобална архитектура за сигурност, този въпрос е още по-актуален. Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма. Очаквам правителството и Народното събрание да заявят ясна и еднозначна позиция, че страната ни няма да изпраща войски", подчерта още държавният глава. 

По-рано стана ясно, че от посолството на Съедишнените щати у нас и чрез постоянната ни делегация в НАТО са изпратени 6 въпроса към България, припомня БНТ. В документа се пита кои държави биха могли да допринесат за гаранциите към Киев, биха ли били готови да разположат войски в Украйна като част от мирно решение, както и какъв трябва да бъде размерът на евентуалните сили, ръководени от Европа.

От МВнР подчертават, че решението за изпращане на български войски в Украйна е изключителен прерогатив на Народното събрание, посочват от Министерството на външните работи. 

Изненадваща подкрепа

Позиция, в унисон с казаното от Радев, изразиха и някои лидери на политически формации. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов написа в профила си във Фейсбук, че "български войници за чужда земя няма да загиват".

"Още на 4 юни 2024 г. ясно заявих позицията на ГЕРБ, както и на цялата ни парламентарна група: български войник няма да отива в Украйна. Радвам се, че днес президентът Радев зае същата позиция", каза Борисов.

Лидерът на ДПС-НН Делян Пеевски също изненадващо подкрепи позицията на Радев:

"Както неведнъж твърдо съм заявявал, никаква друга, освен дадената вече подкрепа за Украйна и конкретно участие на военнослужещи, никога не е била и не може да бъде в дневния ред, защото за хората е най-важна сигурността за тях и децата им тук и сега. И всички ние сме длъжни да я гарантираме с думи и действия", посочва Пеевски в позиция, изпратена до медиите.

Председателят на БСП Атанас Зафиров от своя страна бе лаконичен и заяви, че Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна.

ДПС на Доган също застана зад позицията на президента Радев.

"Категорично заявяваме своята безусловна подкрепа за украинския народ в борбата му за независимост, суверенитет и териториална цялост. Водени от принципите на международното право и Устава на ООН, подчертаваме, че случващото се в Украйна представлява заплаха за глобалния мир и сигурност. В същото време сме категорични, че защитата на свободата и мира не може да се основава на изпращането на български войници на украинска територия", написаха от пресцентъра на ДПС на Доган. 

От ПП-ДБ отбелязаха, че има решение на Народното събрание, което гласи, че страната ни предоставя само военно-техническа помощ.

"Трябва да успокоим хората, няма промяна в това отношение и докато се водят военни действия, няма да има промяна в тази позиция. Ако се стигне до мирен договор, ако няма военни действия, тогава вече има смисъл да се обсъжда какво ще стане и това ще бъде обсъдено в Народното събрание. Народното събрание е единственото, което има права да обсъжда и взема решения по този въпрос", каза Николай Денков.