Ремонтът на Дунав мост 1 при Русе върви много добре. Това заяви министър-председателят Димитър Главчев, който провери на място трафика на автомобили на ГКПП „Дунав мост“ след като преди 3 седмици започна основен ремонт на съоръжението. Посещението на премиера бе във връзка с ангажиментите на правителство и институциите за облекчаване на трафика и натовареността на Гранично контролно-пропускателните пунктове. На проверката заедно с премиера бе и министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, областният управител Драгомир Драганов, заместникът му Георги Георгиев, кметът Пенчо Милков, председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев, както и представители на редица държавни институции. „В резултат на синхрон с румънската страна трафикът се запазва в същия вид, в който е преди ремонта, което показва, че може да се реализира идеята за разделяне на потоците на автомобили на страните, които са членки на Европейския съюз и на такива от трети страни“, подчерта министър-председателят. Премиерът посочи, че от 70 години, откакто е построен мостът, съоръжението не е ремонтирано. Целта е всички пътуващи да бъдат облекчени при преминаването на Дунав мост в при Русе. Министър Коритарова съобщи, че вече се полагат основите на виадукта, което е най-тежката част за изграждане в този участък. „Имаме напредък. Изпълнителят се справя и по искане на премиера ще бъде разгледана възможността за оптимизиране на срока и по-скорошно приключване с цел улесняване на трафика“, посочи министър Коритарова. От своя страна областният управител Драганов заяви, че българската държава прави всичко възможно за облекчаване на трафика. Той представи и статистика според която в периода от 18 юни до 10 юли тази година от страната през моста са излезли 94 147 автомобила, а от началото на ремонта сега броят на леките коли дори се е увеличил и през съоръжението са преминали 94 735 автомобила. Данните сочат още, че от началото до края на юли тази година през моста от България в посока Румъния са излезли 143 654 леки и лекотоварни автомобила. За сравнение за същия период през 2023 г. техният брой е бил 102 485. Драганов поясни, че се прави всичко възможно за избягване на задръствания в района на границата и в настоящия отпускарски сезон се дава преимущество на леките автомобили да преминават по-бързо границата. Според него добрата организация се дължи на отличната координация и взаимодействие между институциите на митницата и граничната полиция на двете държави. Той представи пред премиера и мерките, които бяха предложени от него и екипа му по време на съвместни срещи с румънските власти. Като съществен напредък Драганов отчете въведената възможност за онлайн плащане на таксата за преминаване през Дунав мост за автомобили до 8+1 места от всички държави. За момента тази възможност се предоставя само от българската страна и може да се прилага при пътуване от България към Румъния, но не и в обратна посока.
По-късно премиерът Димитър Главчев посети и платформата на ферибота, който ще свързва България и Румъния. Очакванията са той да заработи скоро и чрез негово пускане да бъде облекчен трафикът с около 30%. Българската страна има пълна готовност да стартира Ро-Ро корабна линия „Русе-Гюргево-Русе“. Освен, че има инфраструктурна обезпеченост, има и избран превозвач, който да осъществява фериботни превози на моторни превозни средства и пътници. Избраният превозвач е уведомил Министерството на транспорта и съобщенията, че е в готовност да започне превоз на моторни превозни средства и пътници, в срок от 10 дни след предварително предизвестие. По думите на Драганов бъдещият рестарт на ферибота се дължи в голяма степен на активната работна на посланика ни в Букурещ Н. Пр. Радко Влайков. Припомняме, че ако фериботната линия работи 24 часа в денонощието, то в едната посока ще могат да се превозват до 400 камиона. Целият процес не би трябвало да отнема повече от час и половина, като в това време е включено товареното и разтоварването на камионите от и на ферибота.
След проверката на ремонта на Дунав мост, премиерът Главчев и министър Коритарова инспектираха строителството на АМ „Русе – Велико Търново“ в участъка „обход на гр. Бяла”. До момента на обекта е извършен изкоп на хумус на трасето, както и на пътните връзки „Гара Бяла“ и „Ценово“. Изпълнени са два броя пилоти и един тестови – на виадукт при км 66+207. На място Драганов посочи, че вече над 2.3 милиона лева са изплатени от септември миналата година насам като обезщетения на собственици, чиито имоти са отчуждени за изграждането на автомагистралата между Русе и Велико Търново. Изплатените средства са по близо 500 заявления.
Драганов отбеляза, че реализирането на споменатите инфраструктурни проекти е изключително важно, защото ще улесни транспортната свързаност между България и Румъния и ще направи областта по-привлекателна за международни инвестиции. Освен това подобни проекти биха довели и до увеличаване на туристическия поток от Европа.