Текстът е на Игор Субботин, "Независимая газета"
Администрацията на президента Джо Байдън съобщи, че бойната мисия на контингента й в Ирак ще приключи до 31 декември. Решението бе взето след лична среща на американския лидер с иракския премиер Мустафа ал Казими. Отдавна чаканата инициатива се вписва в общата политика на Белия дом за оптимизация на военното присъствие на САЩ в различни кътчета на планетата; Вашингтон обаче се стреми да подкрепя и занапред иракските сили за сигурност, както и кюрдските военизирани формирования. В експертните среди се смята, че американците просто искат мисиите им да не привличат толкова внимание и затова сменят техния формат.
Подробности за дейността на американските сили в Ирак след 31 декември се съдържат в общото изявление на двете страни след проведения стратегически диалог. "Делегациите изтъкнаха, че базите, използвани от контингента на САЩ и коалицията, са иракски и функционират съобразно действащите закони на страната. Това не са бази на САЩ и коалицията, международният контингент присъства само с цел подкрепа за правителството на Ирак", пише в комюнике от среща, съпредседателствана от държавния секретар Антъни Блинкън и шефа на иракската дипломация Фуад Хусейн. Отбелязва се, че Багдад все още има нужда от помощ в борбата с групировката "Ислямска държава".
Иракският премиер е във Вашингтон, за да обсъди изтеглянето на американските сили от страната му
Според комюникето сътрудничеството между Вашингтон и правителството в Багдад в сферата на сигурността предстои да се преобразува. В перспектива то ще се фокусира върху подготовка, консултации и обучение на местните сили за сигурност, размяна на разузнавателни данни. В съвместното изявление специално се посочва, че към 31 декември в Ирак "няма да останат американски сили, участващи в бойната мисия". Освен това администрацията на Байдън изрази намерение да подпомага и в бъдеще иракските сили за сигурност и кюрдските формирования пешмерга "с цел укрепване на потенциала за противодействие срещу бъдещи заплахи".
"Ангажирани сме да си сътрудничим в сферата на сигурността, общата ни борба с ИД е жизненоважна за регионалната стабилност - заяви Байдън на преговорите с Ал Казими в Белия дом. - Взаимодействието ни в борбата с тероризма ще продължава, докато тече преходът към новата фаза, за която ще говорим." Американският лидер добави, че Вашингтон подкрепя идеята за укрепване на демокрацията в Ирак и разчита през октомври, както е предвидено, да бъдат организирани парламентарни избори. В отговор Ал Казими благодари на своя събеседник и обърна внимание, че американско-иракските отношения "днес са по-здрави отвсякога".
Три ракети полетяха към посолството на САЩ в Ирак
Висши американски представители в оставка твърдят, че съобщението за приключване на бойната мисия на САЩ, очаквано вече от месеци, е символичен жест, а не конкретна трансформация в близкоизточната политика на Белия дом. "Това е по-скоро игра на привидност, отколкото на реалност", цитира изданието "Политико" експосланика на САЩ в Ирак Райън Крокър. А бившият заместник-помощник-държавен секретар по политико-военните въпроси и бригаден генерал в оставка Марк Кимит заяви на свой ред, че ситуацията по места едва ли ще се промени. "Ако небойните разузнавателни, консултативни и логистични операции продължат при същото равнище на войски, малко е вероятно това решение да има съществено оперативно въздействие", каза той.
Междувременно най-близките съветници на Байдън се опитват да спорят с поддържащите версията, че това изявление е чисто символично. По думите им се очакват съвсем реални промени. Освен това те посочват, че до 31 декември параметрите на американско-иракското взаимодействие може да бъдат коригирани. А засега страните просто са набелязали план за по-нататъшните действия.
Срещата на върха в Багдад - нов панарабизъм?
Според изданието "Уолстрийт джърнъл" с инициативата си администрацията на Байдън цели да отслаби натиска на шиитските сили в Ирак върху сегашния премиер - ред политици, близки до Иран, заемат безкомпромисни позиции спрямо американското присъствие. Но има и съвсем различна версия за причините, довели до това изявление.
"Цялата ситуация опира до нежеланието на американците да си тръгнат от Ирак - заяви за "Независимая газета" Кирил Семьонов, експерт към Руския съвет по международните въпроси. - Те ще запазят присъствието си там: просто ще се промени самият формат на мисията." По думите на аналитика, администрацията на Байдън прави тази стъпка тъкмо в стремеж да завоалира пребиваването си на иракската арена. "Докато в началото се чуваше само едно - че американците трябва един ден да си тръгнат оттам, днес виждаме, че те остават, но в друг формат", посочи нашият събеседник и добави, че американската страна ще запази възможността да провежда операции в Ирак.
Ракети удариха база в Ирак с американски военнослужещи, няма пострадали
Затова Семьонов не вярва тази мярка да увеличи влиянието на Иран в страната. "Американците, напротив, решиха да не се изтеглят, за да възпират разширяващото се иранско влияние в Ирак", убеден е експертът.
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук