Eднократна помощ в размер на 1000 лв. за родено дете във Варна, в семейство, в което поне единият родител има висше образование. За целта в общинския бюджет за тази година да бъдат планирани и заложени 1 млн. лева, предлaгат от групата на “Възраждане” в Общинския съвет.
Населението на Варна намалява с около 10 000 души годишно. Все повече деца се отглеждат извън семейна среда и семейството, като основна градивна клетка на обществото, губи своето първостепенно значение. Целта е стимулиране на отговорното родителство и подкрепа на семействата с висше образование, които решат да създадат поколение, мотивират се от “Възраждане”.
По техни данни във Варна годишно се раждат около 2900 деца. От тях около 20 на сто са с родители висшисти.
Предложението обаче не срещна нужната подкрепа на днешното заседание на комисията „Финанси и бюджет“. Мнозинството в зала „Пленарна“ отхвърли искането с основен мотив, че то има дискриминационен характер. Освен това липсва анализ колко би струвало на общинския бюджет отпускането на евентуална финансова помощ.
„Не можем да разделяме хората по образованието. Демографският проблем наистина е голям и трябва да се борим с него. Нека обаче се направи анализ, за да се види колко средства ще са необходими“, коментира заместник-кметът с ресор социални дейности Снежана Апостолова.
Съветниците отхвърлиха и друго предложение на техните колеги от „Възраждане“ - за сертифициране на Община Варна по стандарт ISO 37001 – Системи за управление за борба с подкупването. В рамките на дискусията стана ясно, че има нов, актуален стандарт от 2024 г. и е редно да се изчака, преди да се предприемат последващи действия. Наред с това няма представени данни за финансовата стойност на сертифицирането, нито каква е неговата ефективност.
На днешното заседание на финансово-бюджетната комисия стана ясно, че Община Варна е готова с коригирания проект за основен ремонт на Дома за стари хора „Гергана“. След одобрение на проектното предложение от Министерството на труда и социалната политика ще бъде сключен договор за финансиране със средства от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Общата стойност на строително-монтажните работи заедно с обзавеждането и оборудването на комплекса е в размер на близо 10,7 млн. лева. С реализирането на дейностите по проекта, освен че ще се модернизира материалната база, ще се благоустрои дворното пространство и ще се осигури достъпна среда за хората с увреждания, ще се повиши енергийната ефективност на сградите чрез монтиране на фотоволтаична инсталация. Срокът за изпълнение на проекта е краят на 2025 г.
Обсъдена бе и необходимостта от изграждане на нов медицински център на мястото на съществуващата здравна служба в кв. „Галата“. Съветниците се обединиха около мнението, че бързо разрастващият се варненски квартал има нужда от нова сграда за здравно обслужване, но трябва да се спазят всички етапи по изграждането ѝ, като се започне от изготвяне на задание за проектиране. След дискусия бе решено въпросът първо да бъде разгледан детайлно от комисията по здравеопазване и едва след това – от финансовата комисия.