На днешния ден отбелязваме един от най-обичаните зимни празници – Никулден. Днес българите отдават почит към паметта на Свети Николай, господар на подводния свят, моретата и океаните. Празникът слага край на есенно-зимния риболовен сезон, като след този ден риболовът се забранява. Шести декември дава началото на зимата и снеговете, буриите и студовете.

Отбелязването на Никулден започва от далечното минало и продължава до наши дни. В този ден празнуват не само именниците - Николай, Николина, Никола, Никол, Николета, Ненка, Нина, Кольо, Нико, Нелина, Ния и Нено, а и рибарите, моряците, пътешествениците и банкерите.

Според народните вярвания, Свети Николай ходел по моретата, реките и езерата, за да пази моряците и рибарите от удавяне. Притежавал силата да контролира морето, да спира ветровете и да усилва ураганите. В чест на паметта на светеца, днес всички кораби и лодки спират да се движат. 

Празнуваме Никулден

Някои от чудесата, с които е известен Свети Николай са да успокоява морето по време на бурия и да спасява бедстващите кораби, като съживява удавилите се моряци. Задължителна традиция, свързана с него, е когато се прави нова лодка, в нея да се вгради иконата на Свети Николай. Вярва се, че тя ще пази лодката от бурите и ветровете. 

По данни от проучване на националния статистически институт (НСИ), през 2023 година името Николай застава на четвърта позиция сред най-често срещаните имена сред мъжете. Никулден е почитан, не само от именници, но от всички. Свети Николай покровителства семейството, поради което традицията повелява на Никулден да се организира родов празник. На него се канят всички близки и роднини.

Празнична трапеза

Една от основните традиции, запазила се до днес е на празничната трапеза да има риба, като преди години основният избор на хората е шарана. Този вид риба се смята за жертвена и символизира силата и добротата. Вярва се, че шаранът е помощник на Свети Николай и всеки, който си хапне от него ще получи здраве и благополучие през следващата година. Рибата се приготвя по различен начин, като се пълни с булгур, ориз, орехи, лук и стафиди, увивала се в тесто и така се слагала да се пече. Това ястие е по-известно като “рибник” - жертвата, която принасяли в чест на св. Никола.

GettyImages

На 6 декември, освен риба, на трапезата присъстват постни ястия, като сърми, боб, чушки, варена царевица и жито. Домакинята замесва обреден хляб, който украсява с фигура на риба, лодка или друг символичен образ. 

Традиции и легенди за празника

Според народните вярвания след празничната вечеря костите на шарана се изгарят, закопават или хвърлят в течаща вода, като целта на това е всички от семейството да бъдат здрави. Единствената част, която се запазва е  главата на рибата, защото прилича на кръст. Хората вярвали, че тя е лековита и затова някои пришиват част от нея към шапката на новороденото, за да го пази от зли очи и болести.

Когато домакинята почиства рибата от люспите, трябва да внимава някоя от тях да не падне на земята, защото се вярва, че заедно с тях ще „падне“ и богатството на дома.  

На този ден момичетата за женене ходят на църква, поставят цветя и дарове пред иконата на светеца и го молят за съдействие. Следобед по площадите се играят хора, като на тях се хващат всички момичета, на които им предстои женитба.  

Николай Колев

Вярва се че, ако през деня е студено и вали сняг, реколтата през следващата  година ще бъде добра, а ако времето е меко - ще има слаба реколта. 

Никулден е празник, който носи духа на надеждата и българските традиции. Този ден може да бъде повод да се съберете със семейството, да приготвите празничната трапеза и да отдадете почит към светеца Свети Никола.