Хиляди хора от цялата страна се стекоха, за да се насладят на богатата културна програма, подготвена от кмета Георги Миланов. Сред гостите бе и областният управител на Русе Анатоли Станев. „Днешното събитие е пример за автентичния колорит на населените места от региона, както и за съхранените и успешно предадените традиции през вековете. С настоящото бих искал да изразя уважението си към вас и да ви благодаря за възможността, която предоставяте на жителите и гостите на Иваново да се докоснат по един наистина неповторим начин до миналото, като същевременно не спирате да работите за европейското развитие на общината“, заяви Станев в обръщението си към ръководството на Общината. Той им пожела да не спират да работят за просперитета на населените места в Ивановско и да превръщат общината във все по-привлекателно място за живот и професионална реализация. „Вярвам, че местната власт ще продължи да бъде близо до проблемите на хората и ще откликва на техните нужди“, каза Станев. Към жителите на Иваново областният управител отправи пожелания за здраве, радост и увереност в успеха на всяко начинание. „Нека вярата доброто, надеждата за бъдещето и любовта към миналото бъдат ваш постоянен спътник“, допълни Станев. 

Празникът на община Иваново събра много почитатели на автентичния фолклор

От своя страна кметът Георги Миланов сподели, че посланието на днешния празник е в силата, която носи да преодоляваме изпитанията и във вярата, че заедно можем да сътворим по-добро. „Община Иваново продължава да стои здраво стъпила на земята. Заедно се стремим да направим всичко по силите си, общината да бъде освен силно желана дестинация за туристи и едно по-добро място за живот“, каза Миланов и подчерта, че продължават да работят за развитието на инфраструктурата, както и за богатия и разнообразен културен и социален живот. „Не мога да предвидя какво ще ни донесе бъдещето, но съм сигурен, че заедно ще се справим с всяко предизвикателство и ще отпразнуваме всяка победа“, категоричен бе кметът. 

В тържествата се включиха много местни самодейци и професионални изпълнители, а също и фолклорни състави от други региони. Празненствата бяха съпроводени от изложби на местни плодове, зеленчуци, вино и мед. Идеята на организаторите е по този начин да популяризират природните красоти на Поломието, археологическите резервати и туристическите маршрути край Иваново. Припомняме, че тук се намира един от седемте в страната и единственият в областта паметник на културата, вписани в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, а именно Ивановските скални църкви. 

Масите бяха отрупани с домашно приготвени храни и напитки от седем села – Тръстеник, Божичен, Щръклево, Иваново, Мечка, Кошов и Пиргово, а в концертната програма се включиха 15 местни самодейски групи и редица индивудуални изпълнители. Богатият им репертоар включваше някои от най-познатите и обичани народни песни. Сред тях бяха „Северино“, „Алтън Яно“, „Чие това момиче“, „Вила ѝ мома, Лазаре“, „Тръгнала Неда“, „Китка ти падна, Дено“, „Зоро, ле, зоро“, „Брала е мома, Лазаре“, „Дунаве, бели, Дунаве“, „Снощи Калина сгодихме“, „Чула е мама, Радо ле“ и много други. В програмата взеха участие още 10-годишният Денислав Иванов от Националното училище по изкуствата в Русе, както и група „Пловдив“, а също и русенската фолклорна група „Кукери“ с ръководител Цецко Колев. 

Празникът завърши с пищна заря над поречието на река Дунав.