
Историческата победа на Ливърпул над Тотнъм с 5:1 на стадион "Анфийлд" не само донесе 20-ата шампионска титла в историята на клуба, но и буквално разтърси земята. Според учени от Университета на Ливърпул, еуфорията на над 60 000 фенове е предизвикала поредица от микро земетресения по време на двубоя, изигран на 27 април, пише Би Би Си.
Снимка: Ливърпул/ Getty Images
Изследването е извършено от екип учени от катедрата по науки за Земята, океаните и околната среда в университета, в партньорство с футболния клуб. Данните са събрани чрез специализирано сеизмично оборудване, инсталирано в близост до стадиона.
Най-силният трус е регистриран в 24-ата минута на срещата, когато Алексис Мак Алистър отбелязва второто попадение за Ливърпул. Сеизмографите отчитат магнитуд от 1,74 по скалата на Рихтер — стойност, която макар и слаба в природен контекст, е необичайна за спортно събитие.
Снимка: Ливърпул/ Getty Images
"Подобно на естествените сеизмични явления, тези голове предизвикаха изблици на разтърсване на земята, породени от чистата страст на феновете на Ливърпул", коментира професор Бен Едуардс, част от изследователския екип. "Ентусиазмът им беше толкова силен, че буквално раздвижи Земята."

Още няколко сеизмични събития са отчетени в хода на мача – включително при гола на Мохамед Салах (магнитуд 1,60), автогола на Дестини Удоги (1,35), попадението на Коуди Гакпо (1,03) и отменения гол на Луис Диас (0,64).
Според д-р Фарназ Камранзад, макар трусовете да не са били усетени от зрителите, те са оставили ясен отпечатък в научните измервания.
„Всяка радост, всеки празник оставя следа под краката ни – това е сеизмичният отпечатък на колективната емоция, записан в паметта на Земята дълго след последния съдийски сигнал“, посочва тя.
Колегата ѝ д-р Антоан Сепие изрази надежда, че проектът ще вдъхнови бъдещи учени и може да има практическо приложение в бъдеще.
„Надявам се, че показването на тези данни ще насърчи иновативни идеи – може би дори за подобряване на преживяването на стадиона“, заяви той.